Daily Fragrance Scout

Gucci Guilty Essence Cologne

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Gucci Guilty Essence Cologne is $66.95 for 90 ml at FragranceShop ($0.74/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$66.95

90 ml · 1 provider

Average price
$66.95

across 1 provider at 90 ml

Best value
$0.74/ml

at 90 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 90 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$66.95
Sep 21, 202611 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$66.95
Average now:
$66.95
Trend:
flat

Gucci Guilty Essence Cologne: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Gucci Guilty Essence Cologne?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $66.95 for the 90 ml bottle at FragranceShop (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $66.95 a good price for Gucci Guilty Essence Cologne?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Gucci Guilty Essence Cologne cost?
Gucci Guilty Essence Cologne starts at $66.95 for a 90 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Gucci Guilty Essence Cologne?
The best value we track is $0.74/ml per millilitre at the 90 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Gucci Guilty Essence Cologne?
The lowest price we have recorded for the 90 ml size is $66.95, tracking since Sep 21, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Gucci Guilty Essence Cologne cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Gucci

Other Gucci fragrances we price across providers.

  • Gucci

    3 providers

    Flora Gorgeous Gardenia Intense

    EDP · Women

    Bottle size for Gucci Flora Gorgeous Gardenia Intense

    $26.59$2.66/ml

    $82.99$2.77/ml

    best of 3 providers at 30 ml

    $97.99$2.18/ml

    $127.39$1.27/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Gucci

    2 providers

    Rush

    EDT · Women

    Bottle size for Gucci Rush

    $81.99$2.73/ml

    $43.39$0.96/ml

    $92.99$1.86/ml

    $54.59$0.73/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Gucci

    2 providers

    Bloom Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Gucci Bloom Perfume

    $40.95$1.37/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $62.95$1.40/ml

    $133.95$2.68/ml

    $77.95$0.78/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Gucci

    2 providers

    Guilty

    EDT · Men

    Bottle size for Gucci Guilty

    $107.95$2.16/ml

    $133.95$1.49/ml

    $169.95$1.13/ml

    best of 2 providers at 150 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Lancome

    3 providers

    Over The Top

    EDT · Women

    Bottle size for Lancome Over The Top

    $73.99$0.74/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Lancome

    2 providers

    Off Now

    EDT · Women

    Bottle size for Lancome Off Now

    $73.99$0.74/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Quiksilver

    2 providers

    Slopeside

    EDP

    Bottle size for Quiksilver Slopeside

    $42.00$0.84/ml

    $73.50$0.74/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Bharara

    2 providers

    Boujee

    EDP · Unisex

    Bottle size for Bharara Boujee

    $74.19$0.74/ml

    best of 2 providers at 100 ml