Daily Fragrance Scout
Hollister Canyon Escape bottle

Hollister Canyon Escape

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Hollister Canyon Escape is $26.95 for 100 ml at Perfumania ($0.27/ml, read 2 hours ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$26.95

100 ml · 1 provider

Average price
$26.95

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.27/ml

at 100 ml

Biggest discount
−40%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$26.97$26.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$26.95
Average now:
$26.95
Trend:
flat

Hollister Canyon Escape: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Hollister Canyon Escape?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $26.95 for the 100 ml bottle at Perfumania (read 2 hours ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $26.95 a good price for Hollister Canyon Escape?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Perfumania is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Hollister Canyon Escape cost?
Hollister Canyon Escape starts at $26.95 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Hollister Canyon Escape?
The best value we track is $0.27/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Hollister Canyon Escape?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $26.95, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Hollister Canyon Escape cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Hollister

Other Hollister fragrances we price across providers.

  • Hollister

    2 providers

    Feelin' Free

    EDT · Men

    Bottle size for Hollister Feelin' Free

    $13.29$0.13/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Hollister

    1 provider

    Wave

    EDT · Men

    Bottle size for Hollister Wave

    $24.99$0.25/ml

  • Hollister

    1 provider

    Festival Nite

    EDT · Men

    Bottle size for Hollister Festival Nite

    $23.99$0.24/ml

  • Hollister

    1 provider

    Canyon Escape Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Hollister Canyon Escape Perfume

    $26.95$0.27/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Azzaro

    3 providers

    Chrome Legend

    EDT · Men

    Bottle size for Azzaro Chrome Legend

    $56.99$0.76/ml

    $34.29$0.27/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Joop!

    2 providers

    Homme

    EDT · Men

    Bottle size for Joop! Homme

    $39.99$0.53/ml

    $44.95$0.36/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $54.95$0.27/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Calvin Klein

    2 providers

    Ck One Gold

    EDT · Women

    Bottle size for Calvin Klein Ck One Gold

    $54.95$0.27/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Issey Miyake

    1 provider

    LEau DIssey Cologne

    EDT · Men

    Bottle size for Issey Miyake LEau DIssey Cologne

    $23.95$0.60/ml

    $30.95$0.41/ml

    $54.95$0.27/ml