Daily Fragrance Scout
Hollister Wave bottle

Hollister Wave

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Hollister Wave is $24.99 for 100 ml at Fragrance Outlet ($0.25/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$24.99

100 ml · 1 provider

Average price
$24.99

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.25/ml

at 100 ml

Biggest discount
−62%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 29, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$24.99
Sep 29, 20263 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$24.99
Average now:
$24.99
Trend:
flat

Hollister Wave: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Hollister Wave?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $24.99 for the 100 ml bottle at Fragrance Outlet (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Hollister Wave cost?
Hollister Wave starts at $24.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Hollister Wave?
The best value we track is $0.25/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Hollister Wave cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Hollister

Other Hollister fragrances we price across providers.

  • Hollister

    2 providers

    Feelin' Free

    EDT · Men

    Bottle size for Hollister Feelin' Free

    $13.29$0.13/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Hollister

    2 providers

    Canyon Escape

    EDT · Men

    Bottle size for Hollister Canyon Escape

    $26.95$0.27/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Hollister

    1 provider

    Festival Nite

    EDT · Men

    Bottle size for Hollister Festival Nite

    $23.99$0.24/ml

  • Hollister

    1 provider

    Canyon Escape Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Hollister Canyon Escape Perfume

    $26.95$0.27/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Tommy Bahama

    3 providers

    Maritime

    EDC · Men

    Bottle size for Tommy Bahama Maritime

    $18.95$0.25/ml

    $74.95$0.60/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Nino Cerruti

    2 providers

    Cerruti 1881

    EDT · Men

    Bottle size for Nino Cerruti Cerruti 1881

    $23.79$0.48/ml

    $27.29$0.27/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $52.49$0.26/ml

  • Calvin Klein

    2 providers

    Obsession

    EDP · Women

    Bottle size for Calvin Klein Obsession

    $12.59$0.84/ml

    $60.99$2.03/ml

    $20.99$0.47/ml

    $82.99$1.66/ml

    $24.49$0.24/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Ariana Grande

    2 providers

    Ari Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Ariana Grande Ari Perfume

    $51.95$1.04/ml

    $25.95$0.26/ml

    best of 2 providers at 100 ml