Daily Fragrance Scout
John Varvatos Jvxnj Blue bottle

John Varvatos Jvxnj Blue

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of John Varvatos Jvxnj Blue is $46.99 for 125 ml at Fragrance Outlet ($0.38/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$46.99

125 ml · 1 provider

Average price
$46.99

across 1 provider at 125 ml

Best value
$0.38/ml

at 125 ml

Biggest discount
−50%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 125 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$46.99
Sep 28, 20264 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$46.99
Average now:
$46.99
Trend:
flat

John Varvatos Jvxnj Blue: questions and answers

Where is the cheapest place to buy John Varvatos Jvxnj Blue?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $46.99 for the 125 ml bottle at Fragrance Outlet (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does John Varvatos Jvxnj Blue cost?
John Varvatos Jvxnj Blue starts at $46.99 for a 125 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of John Varvatos Jvxnj Blue?
The best value we track is $0.38/ml per millilitre at the 125 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is John Varvatos Jvxnj Blue cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from John Varvatos

Other John Varvatos fragrances we price across providers.

  • John Varvatos

    3 providers

    Artisan

    EDT · Men

    Bottle size for John Varvatos Artisan

    $69.99$0.93/ml

    $48.99$0.39/ml

    best of 3 providers at 125 ml

  • John Varvatos

    3 providers

    Vintage

    EDT · Men

    Bottle size for John Varvatos Vintage

    $75.99$1.01/ml

    $40.59$0.32/ml

    best of 3 providers at 125 ml

  • John Varvatos

    2 providers

    Artisan Blue

    EDT · Men

    Bottle size for John Varvatos Artisan Blue

    $75.95$0.61/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • John Varvatos

    2 providers

    Artisan Pure

    EDT · Men

    Bottle size for John Varvatos Artisan Pure

    $75.95$0.61/ml

    best of 2 providers at 125 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Marc Jacobs

    2 providers

    Daisy Dream Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Marc Jacobs Daisy Dream Perfume

    $68.95$2.30/ml

    $89.95$1.80/ml

    $37.95$0.38/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Coach

    2 providers

    Dreams Sunset Perfume

    EDP

    Bottle size for Coach Dreams Sunset Perfume

    $38.95$0.65/ml

    best of 2 providers at 60 ml

    $33.95$0.38/ml

    best of 2 providers at 90 ml

    $114.95$0.77/ml

  • Hermes

    1 provider

    D'orange Verte

    EDC · Unisex

    Bottle size for Hermes D'orange Verte

    $150.49$0.38/ml

  • Paco Rabanne

    1 provider

    Pour Homme

    EDT · Men

    Bottle size for Paco Rabanne Pour Homme

    $76.29$0.38/ml