Daily Fragrance Scout
John Varvatos Vintage bottle

John Varvatos Vintage

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of John Varvatos Vintage is $40.59 for 125 ml at FragranceNet ($0.32/ml, read under an hour ago), compared across 3 retailers.

The 125 ml ranges from $40.59 at FragranceNet to $99.99 at Fragrance Outlet, a $59.40 spread, 59% of the higher price, across 3 sellers.

Per millilitre the 125 ml works out at $0.32/ml against $1.01/ml for the 75 ml, so the 125 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 125 ml in 54 days of tracking is $40.59 on Sep 12; which is where it sits now.

Lowest price
$40.59

125 ml · 3 providers

Average price
$0.80/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.32/ml

at 125 ml

Biggest discount
−34%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 125 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$75.95$40.59
Aug 7, 202652 observationsSep 30, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$40.59
Average now:
$72.18
Trend:
−$3.77 since Aug 7, 2026

John Varvatos Vintage: questions and answers

Where is the cheapest place to buy John Varvatos Vintage?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $40.59 for the 125 ml bottle at FragranceNet (read under an hour ago), compared across 3 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $40.59 a good price for John Varvatos Vintage?
The lowest price we have recorded for this listing in the 16 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does John Varvatos Vintage cost?
John Varvatos Vintage starts at $40.59 for a 125 ml bottle across the 3 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of John Varvatos Vintage?
The best value we track is $0.32/ml per millilitre at the 125 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for John Varvatos Vintage?
The lowest price we have recorded for the 125 ml size is $40.59, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is John Varvatos Vintage cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from John Varvatos

Other John Varvatos fragrances we price across providers.

  • John Varvatos

    3 providers

    Artisan

    EDT · Men

    Bottle size for John Varvatos Artisan

    $69.99$0.93/ml

    $48.99$0.39/ml

    best of 3 providers at 125 ml

  • John Varvatos

    2 providers

    Artisan Blue

    EDT · Men

    Bottle size for John Varvatos Artisan Blue

    $75.95$0.61/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • John Varvatos

    2 providers

    Artisan Pure

    EDT · Men

    Bottle size for John Varvatos Artisan Pure

    $75.95$0.61/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • John Varvatos

    1 provider

    Jvxnj Blue

    EDT · Men

    Bottle size for John Varvatos Jvxnj Blue

    $46.99$0.38/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Hugo Boss

    2 providers

    Number One

    EDT · Men

    Bottle size for Hugo Boss Number One

    $55.95$0.56/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $39.99$0.32/ml

  • Armaf

    2 providers

    Club De Nuit Iconic

    EDP · Men

    Bottle size for Armaf Club De Nuit Iconic

    $9.79$1.22/ml

    $27.29$0.91/ml

    $64.99$0.32/ml

  • Armaf

    1 provider

    Club de Nuit Untold Fragrance

    EDP · Unisex

    Bottle size for Armaf Club de Nuit Untold Fragrance

    $42.99$0.39/ml

    $64.99$0.32/ml

  • Perry Ellis

    1 provider

    360°

    EDT · Women

    Bottle size for Perry Ellis 360°

    $34.99$0.70/ml

    $49.99$0.50/ml

    $64.99$0.32/ml