Daily Fragrance Scout
Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune bottle

Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune is $46.95 for 45 ml at FragranceShop ($1.04/ml, read 2 hours ago), compared across 2 retailers.

Per millilitre the 175 ml works out at $0.58/ml against $1.04/ml for the 45 ml, so the 175 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 45 ml in 10 days of tracking is $46.95 on Sep 21; which is where it sits now.

Lowest price
$46.95

45 ml · 2 providers

Average price
$0.81/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.58/ml

at 175 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 45 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$46.95
Sep 21, 202611 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$46.95
Average now:
$46.95
Trend:
flat

Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $46.95 for the 45 ml bottle at FragranceShop (read 2 hours ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $46.95 a good price for Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune cost?
Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune starts at $46.95 for a 45 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune?
The best value we track is $0.58/ml per millilitre at the 175 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune?
The lowest price we have recorded for the 45 ml size is $46.95, tracking since Sep 21, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Lacoste Eau de Lacoste L.12.12 Jaune cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Lacoste

Other Lacoste fragrances we price across providers.

  • Lacoste

    3 providers

    L.12.12 Blanc

    EDT · Men

    Bottle size for Lacoste L.12.12 Blanc

    $37.79$0.84/ml

    $59.99$1.20/ml

    $51.95$0.52/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $60.89$0.35/ml

    best of 3 providers at 175 ml

  • Lacoste

    3 providers

    Original

    Parfum

    Bottle size for Lacoste Original

    $44.99$0.45/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Lacoste

    3 providers

    L.12.12 Silver Rose

    EDP · Women

    Bottle size for Lacoste L.12.12 Silver Rose

    $41.99$0.84/ml

    $47.99$0.48/ml

    best of 3 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Mancera

    2 providers

    Soleil D'Italie

    EDP · Unisex

    Bottle size for Mancera Soleil D'Italie

    $69.97$0.58/ml

    best of 2 providers at 120 ml

  • Mancera

    2 providers

    Roses Greedy

    EDP

    Bottle size for Mancera Roses Greedy

    $68.95$0.58/ml

    $200.00$1.67/ml

  • Coach

    2 providers

    Dreams Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Coach Dreams Perfume

    $28.95$0.72/ml

    $34.95$0.58/ml

    best of 2 providers at 60 ml

    $91.95$1.02/ml