Daily Fragrance Scout
Lacoste Touch Of Sun bottle

Lacoste Touch Of Sun

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Lacoste Touch Of Sun is $60.19 for 45 ml at FragranceNet ($1.34/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$60.19

45 ml · 1 provider

Average price
$60.19

across 1 provider at 45 ml

Best value
$1.34/ml

at 45 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 23, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 45 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$60.19$58.79
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$58.79
Average now:
$60.19
Trend:
+$1.40 since Aug 11, 2026

Lacoste Touch Of Sun: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Lacoste Touch Of Sun?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $60.19 for the 45 ml bottle at FragranceNet (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $60.19 a good price for Lacoste Touch Of Sun?
About what this listing has cost across the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Lacoste Touch Of Sun cost?
Lacoste Touch Of Sun starts at $60.19 for a 45 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Lacoste Touch Of Sun?
The best value we track is $1.34/ml per millilitre at the 45 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Lacoste Touch Of Sun?
The lowest price we have recorded for the 45 ml size is $58.79, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Lacoste Touch Of Sun cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Lacoste

Other Lacoste fragrances we price across providers.

  • Lacoste

    3 providers

    L.12.12 Blanc

    EDT · Men

    Bottle size for Lacoste L.12.12 Blanc

    $37.79$0.84/ml

    $59.99$1.20/ml

    $51.95$0.52/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $60.89$0.35/ml

    best of 3 providers at 175 ml

  • Lacoste

    3 providers

    Original

    Parfum

    Bottle size for Lacoste Original

    $44.99$0.45/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Lacoste

    2 providers

    Original

    EDP · Women

    Bottle size for Lacoste Original

    $43.99$0.44/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Jean Paul Gaultier

    3 providers

    Divine Elixir

    Parfum

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Divine Elixir

    $125.29$2.51/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $133.99$1.34/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Burberry

    2 providers

    Goddess Perfume

    EDP

    Bottle size for Burberry Goddess Perfume

    $75.95$1.69/ml

    $110.95$2.22/ml

    $133.95$1.34/ml

  • Goldfield & Banks

    1 provider

    Purple Suede

    EDP

    Bottle size for Goldfield & Banks Purple Suede

    $134.00$1.34/ml

  • Caron

    1 provider

    Vetiver Infini

    EDP

    Bottle size for Caron Vetiver Infini

    $109.00$2.18/ml

    $134.00$1.34/ml