Daily Fragrance Scout
Lancome Poeme bottle

Lancome Poeme

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Lancome Poeme is $96.99 for 100 ml at Fragrance Outlet ($0.97/ml, read 2 hours ago), compared across 2 retailers.

The 100 ml ranges from $96.99 at Fragrance Outlet to $108.49 at FragranceNet, a $11.50 spread, 11% of the higher price, across 2 sellers.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 51 days of tracking is $96.99 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$96.99

100 ml · 2 providers

Average price
$102.74

across 2 providers at 100 ml

Best value
$0.97/ml

at 100 ml

Biggest discount
−3%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$108.49$96.99
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$96.99
Average now:
$102.74
Trend:
−$5.75 since Aug 11, 2026

Lancome Poeme: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Lancome Poeme?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $96.99 for the 100 ml bottle at Fragrance Outlet (read 2 hours ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Lancome Poeme cost?
Lancome Poeme starts at $96.99 for a 100 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Lancome Poeme?
The best value we track is $0.97/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Lancome Poeme?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $96.99, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Lancome Poeme cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Lancome

Other Lancome fragrances we price across providers.

  • Lancome

    3 providers

    Over The Top

    EDT · Women

    Bottle size for Lancome Over The Top

    $73.99$0.74/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Lancome

    2 providers

    Miracle Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Lancome Miracle Perfume

    $48.82$1.63/ml

    $82.95$1.66/ml

    $70.95$0.71/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Lancome

    2 providers

    La Vie Est Belle Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Lancome La Vie Est Belle Perfume

    $70.95$2.37/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $109.95$2.20/ml

    $109.95$1.47/ml

    $82.95$0.83/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Estee Lauder

    2 providers

    Modern Muse

    EDP · Women

    Bottle size for Estee Lauder Modern Muse

    $48.29$0.97/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $133.99$1.34/ml

  • Paco Rabanne

    2 providers

    Invictus Victory

    EDP · Men

    Bottle size for Paco Rabanne Invictus Victory

    $93.79$1.88/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $97.29$0.97/ml

    $194.99$0.97/ml

  • L'Occitane

    2 providers

    Cherry Blossom

    EDT · Women

    Bottle size for L'Occitane Cherry Blossom

    $72.70$0.97/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Chopard

    1 provider

    Oud Malaki

    EDP · Men

    Bottle size for Chopard Oud Malaki

    $77.69$0.97/ml