Daily Fragrance Scout
Maison Alhambra Terra bottle

Maison Alhambra Terra

Eau de ParfumUnisex

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Maison Alhambra Terra is $24.49 for 50 ml at FragranceNet ($0.49/ml, read Oct 3, 2026, 21:30 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$24.49

50 ml · 1 provider

Average price
$24.49

across 1 provider at 50 ml

Best value
$0.49/ml

at 50 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 3, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

Not enough price history for 50 ml yet. The chart appears once a price has been observed on at least two days.

Maison Alhambra Terra: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Maison Alhambra Terra?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $24.49 for the 50 ml bottle at FragranceNet (read Oct 3, 2026, 21:30 UTC). Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Maison Alhambra Terra cost?
Maison Alhambra Terra starts at $24.49 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Maison Alhambra Terra?
The best value we track is $0.49/ml per millilitre at the 50 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Maison Alhambra Terra cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Maison Alhambra

Other Maison Alhambra fragrances we price across providers.

  • Maison Alhambra

    4 providers

    Sceptre Oceana

    EDP

    Bottle size for Maison Alhambra Sceptre Oceana

    $19.59$0.20/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Maison Alhambra

    3 providers

    Jean Lowe Vibe

    EDP · Unisex

    Bottle size for Maison Alhambra Jean Lowe Vibe

    $29.99$0.30/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Maison Alhambra

    3 providers

    Jubilant Noir

    EDP

    Bottle size for Maison Alhambra Jubilant Noir

    $17.49$0.17/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Maison Alhambra

    3 providers

    Sceptre Amazonite

    EDP

    Bottle size for Maison Alhambra Sceptre Amazonite

    $22.39$0.22/ml

    best of 3 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Paco Rabanne

    4 providers

    Phantom

    EDT

    Bottle size for Paco Rabanne Phantom

    $9.74$1.95/ml

    $15.39$1.92/ml

    $27.99$1.87/ml

    $62.00$1.24/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $80.49$0.80/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $110.59$0.74/ml

    best of 3 providers at 150 ml

    $97.99$0.49/ml

  • Jimmy Choo

    3 providers

    Man Extreme

    EDP · Men

    Bottle size for Jimmy Choo Man Extreme

    $13.99$1.75/ml

    $44.79$1.49/ml

    $58.79$1.18/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $69.99$0.70/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $98.69$0.49/ml

  • Azzaro

    3 providers

    Wanted

    EDT · Men

    Bottle size for Azzaro Wanted

    $3.69$3.69/ml

    $9.73$1.95/ml

    best of 2 providers at 5 ml

    $13.29$1.66/ml

    $14.69$1.47/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $34.29$1.14/ml

    $79.95$1.60/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $48.99$0.49/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $128.99$0.86/ml

  • Ralph Lauren

    3 providers

    Polo Red Extreme

    EDP · Men

    Bottle size for Ralph Lauren Polo Red Extreme

    $86.99$0.70/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $98.69$0.49/ml