Daily Fragrance Scout
Marc Ecko Ecko Red bottle

Marc Ecko Ecko Red

Eau de Toilette

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Marc Ecko Ecko Red is $61.95 for 100 ml at Perfumania ($0.62/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$61.95

100 ml · 1 provider

Average price
$61.95

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.62/ml

at 100 ml

Biggest discount
−5%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$61.97$61.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$61.95
Average now:
$61.95
Trend:
flat

Marc Ecko Ecko Red: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Marc Ecko Ecko Red?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $61.95 for the 100 ml bottle at Perfumania (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $61.95 a good price for Marc Ecko Ecko Red?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Perfumania is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Marc Ecko Ecko Red cost?
Marc Ecko Ecko Red starts at $61.95 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Marc Ecko Ecko Red?
The best value we track is $0.62/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Marc Ecko Ecko Red?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $61.95, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Marc Ecko Ecko Red cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Marc Ecko

Other Marc Ecko fragrances we price across providers.

  • Marc Ecko

    2 providers

    Ecko Blue

    EDT · Men

    Bottle size for Marc Ecko Ecko Blue

    $49.95$0.50/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Marc Ecko

    1 provider

    Ecko Cologne

    EDT · Men

    Bottle size for Marc Ecko Ecko Cologne

    $12.95$0.26/ml

    $14.95$0.15/ml

  • Marc Ecko

    1 provider

    Blue Cologne

    EDT · Men

    Bottle size for Marc Ecko Blue Cologne

    $11.95$0.12/ml

  • Marc Ecko

    1 provider

    Red Cologne

    EDT · Men

    Bottle size for Marc Ecko Red Cologne

    $14.95$0.15/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Giorgio Armani

    4 providers

    Acqua Di Gio

    EDT

    Bottle size for Giorgio Armani Acqua Di Gio

    $9.99$1.25/ml

    $51.79$1.73/ml

    best of 3 providers at 30 ml

    $65.99$1.32/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $75.59$0.76/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $139.99$0.70/ml

    best of 2 providers at 200 ml

    $184.99$0.62/ml

  • Hermes

    3 providers

    Terre D'hermes

    EDT · Men

    Bottle size for Hermes Terre D'hermes

    $53.99$1.80/ml

    $58.79$1.31/ml

    best of 2 providers at 45 ml

    $73.49$0.73/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $123.89$0.62/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Bharara

    2 providers

    Enigma

    EDP · Unisex

    Bottle size for Bharara Enigma

    $61.59$0.62/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Lacoste

    2 providers

    L.12.12 Blanc

    EDP · Men

    Bottle size for Lacoste L.12.12 Blanc

    $61.95$0.62/ml

    best of 2 providers at 100 ml