Daily Fragrance Scout
Michael Malul Ktoret Daydream bottle

Michael Malul Ktoret Daydream

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Michael Malul Ktoret Daydream is $98.00 for 100 ml at FragranceNet ($0.98/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.

The 100 ml ranges from $98.00 at FragranceNet to $129.99 at Fragrance Outlet, a $31.99 spread, 25% of the higher price, across 2 sellers.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 50 days of tracking is $98.00 on Aug 11; which is where it sits now.

Lowest price
$98.00

100 ml · 2 providers

Average price
$114.00

across 2 providers at 100 ml

Best value
$0.98/ml

at 100 ml

Biggest discount
−7%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$114.00$98.00
Aug 11, 202648 observationsSep 30, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$98.00
Average now:
$114.00
Trend:
+$16.00 since Aug 11, 2026

Michael Malul Ktoret Daydream: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Michael Malul Ktoret Daydream?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $98.00 for the 100 ml bottle at FragranceNet (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $98.00 a good price for Michael Malul Ktoret Daydream?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Michael Malul Ktoret Daydream cost?
Michael Malul Ktoret Daydream starts at $98.00 for a 100 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Michael Malul Ktoret Daydream?
The best value we track is $0.98/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Michael Malul Ktoret Daydream?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $98.00, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Michael Malul Ktoret Daydream cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Michael Malul

Other Michael Malul fragrances we price across providers.

  • Michael Malul

    3 providers

    Ktoret Aura

    EDP

    Bottle size for Michael Malul Ktoret Aura

    $98.00$0.98/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Michael Malul

    3 providers

    Esquire New Journalist

    EDP · Men

    Bottle size for Michael Malul Esquire New Journalist

    $98.00$0.98/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Michael Malul

    3 providers

    Ocean Noir

    EDP · Men

    Bottle size for Michael Malul Ocean Noir

    $13.99$1.75/ml

    $124.99$1.25/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Azzaro

    4 providers

    Wanted

    EDP · Men

    Bottle size for Azzaro Wanted

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $16.79$1.68/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $86.95$1.74/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $97.95$0.98/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Juliette Has A Gun

    3 providers

    Banana Rush

    EDP · Unisex

    Bottle size for Juliette Has A Gun Banana Rush

    $34.00$4.25/ml

    $115.00$2.30/ml

    $97.99$0.98/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Salvatore Ferragamo

    2 providers

    Intense Leather

    EDP

    Bottle size for Salvatore Ferragamo Intense Leather

    $97.95$0.98/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Alfred Ritchy

    1 provider

    Nassau

    EDP · Unisex

    Bottle size for Alfred Ritchy Nassau

    $97.99$0.98/ml