Daily Fragrance Scout
Montale Oud Island bottle

Montale Oud Island

Eau de ParfumUnisex

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Montale Oud Island is $82.59 for 100 ml at FragranceNet ($0.83/ml, read Oct 3, 2026, 18:49 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$82.59

100 ml · 1 provider

Average price
$82.59

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.83/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 3, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

Not enough price history for 100 ml yet. The chart appears once a price has been observed on at least two days.

Montale Oud Island: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Montale Oud Island?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $82.59 for the 100 ml bottle at FragranceNet (read Oct 3, 2026, 18:49 UTC). Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Montale Oud Island cost?
Montale Oud Island starts at $82.59 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Montale Oud Island?
The best value we track is $0.83/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Montale Oud Island cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Montale

Other Montale fragrances we price across providers.

  • Montale

    7 providers

    Intense Cafe

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Intense Cafe

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $59.99$0.60/ml

    best of 6 providers at 100 ml

  • Montale

    5 providers

    Chocolate Greedy

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Chocolate Greedy

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $22.99$2.30/ml

    $79.99$0.80/ml

    best of 5 providers at 100 ml

  • Montale

    3 providers

    Vanilla Cake

    EDP

    Bottle size for Montale Vanilla Cake

    $129.95$1.30/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Montale

    3 providers

    Starry Nights

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Starry Nights

    $3.99$3.99/ml

    $10.99$5.50/ml

    $14.99$3.00/ml

    $22.99$2.30/ml

    $190.00$1.90/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Mancera

    4 providers

    Intense French Riviera

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Mancera Intense French Riviera

    $185.00$3.08/ml

    $135.09$1.14/ml

    $99.99$0.83/ml

    best of 3 providers at 120 ml

  • Coach

    3 providers

    Green

    EDT · Men

    Bottle size for Coach Green

    $82.95$0.83/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Burberry

    2 providers

    My Burberry Black Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Burberry My Burberry Black Perfume

    $114.95$2.55/ml

    $74.95$0.83/ml

    best of 2 providers at 90 ml

  • Yves Saint Laurent

    2 providers

    Rive Gauche

    EDT · Women

    Bottle size for Yves Saint Laurent Rive Gauche

    $82.95$0.83/ml

    best of 2 providers at 100 ml