Daily Fragrance Scout
Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti bottle

Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti

Eau de Parfum

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti is $229.99 for 100 ml at Olfactory Factory LLC ($2.30/ml, read Oct 3, 2026, 12:18 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$229.99

100 ml · 1 provider

Average price
$229.99

across 0 providers at 8 ml

Best value
$2.30/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 25, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$229.99
Jul 25, 202663 observationsOct 3, 2026

8 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$229.99
Average now:
$229.99
Trend:
flat

Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $229.99 for the 100 ml bottle at Olfactory Factory LLC (read Oct 3, 2026, 12:18 UTC), compared across 1 retailer. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $229.99 a good price for Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Olfactory Factory LLC is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti cost?
Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti starts at $229.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti?
The best value we track is $2.30/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $229.99, tracking since Jul 25, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Penhaligon's Penhaligons Trade Routes Halfeti cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Penhaligon's

Other Penhaligon's fragrances we price across providers.

  • Penhaligon's

    2 providers

    Juniper Sling

    EDT

    Bottle size for Penhaligon's Juniper Sling

    $219.99$2.20/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Penhaligon's

    2 providers

    Halfeti

    EDP · Unisex

    Bottle size for Penhaligon's Halfeti

    $5.99$5.99/ml

    $26.99$5.40/ml

    $44.99$4.50/ml

    $219.99$2.20/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Penhaligon's

    1 provider

    Lady Blanche "Panther-Flakon"

    EDP · Women

    Bottle size for Penhaligon's Lady Blanche "Panther-Flakon"

    $29.00$3.63/ml

    $189.99$2.53/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Mind Games

    3 providers

    Queening

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Mind Games Queening

    $6.99$6.99/ml

    $53.99$5.40/ml

    $229.99$2.30/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Boadicea the Victorious

    2 providers

    Azrak

    EDP · Unisex

    Bottle size for Boadicea the Victorious Azrak

    $6.99$6.99/ml

    $26.99$5.40/ml

    $46.99$4.70/ml

    $229.99$2.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Mind Games

    2 providers

    The Forward

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Mind Games The Forward

    $6.99$6.99/ml

    $32.99$6.60/ml

    $59.99$6.00/ml

    $229.99$2.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Une Nuit Nomade

    2 providers

    Silver Saffron

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Une Nuit Nomade Silver Saffron

    $6.99$6.99/ml

    $28.99$5.80/ml

    $49.99$5.00/ml

    $195.00$3.90/ml

    $229.99$2.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml