Daily Fragrance Scout
Philosophy Pure Grace bottle

Philosophy Pure Grace

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Philosophy Pure Grace is $34.95 for 118 ml at FragranceShop ($0.30/ml, read under an hour ago), compared across 3 retailers.

The 118 ml ranges from $34.95 at FragranceShop to $82.59 at FragranceNet, a $47.64 spread, 58% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 118 ml works out at $0.30/ml against $0.67/ml for the 60 ml, so the 118 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 60 ml in 51 days of tracking is $39.95 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$34.95

118 ml · 3 providers

Average price
$0.66/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.30/ml

at 118 ml

Biggest discount
−17%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 60 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$58.09$39.95
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$39.95
Average now:
$49.02
Trend:
−$9.07 since Aug 11, 2026

Philosophy Pure Grace: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Philosophy Pure Grace?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $34.95 for the 118 ml bottle at FragranceShop (read under an hour ago), compared across 3 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $34.95 a good price for Philosophy Pure Grace?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Philosophy Pure Grace cost?
Philosophy Pure Grace starts at $34.95 for a 118 ml bottle across the 3 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Philosophy Pure Grace?
The best value we track is $0.30/ml per millilitre at the 118 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Philosophy Pure Grace?
The lowest price we have recorded for the 60 ml size is $39.95, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Philosophy Pure Grace cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Philosophy

Other Philosophy fragrances we price across providers.

  • Philosophy

    2 providers

    Amazing Grace

    EDT · Women

    Bottle size for Philosophy Amazing Grace

    $34.99$0.58/ml

    best of 2 providers at 60 ml

    $83.99$0.48/ml

  • Philosophy

    1 provider

    Unconditional Love

    EDT · Women

    Bottle size for Philosophy Unconditional Love

    $25.99$0.43/ml

  • Philosophy

    1 provider

    Amazing Grace Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Philosophy Amazing Grace Perfume

    $48.95$0.82/ml

  • Philosophy

    1 provider

    Pure Grace

    EDP · Women

    Bottle size for Philosophy Pure Grace

    $39.89$0.66/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Bharara

    4 providers

    King

    EDP

    Bottle size for Bharara King

    $54.59$0.55/ml

    best of 4 providers at 100 ml

    $89.99$0.45/ml

    $299.99$0.30/ml

  • Armaf

    3 providers

    Club De Nuit Milestone

    EDP · Women

    Bottle size for Armaf Club De Nuit Milestone

    $39.99$0.38/ml

    $41.95$0.38/ml

    best of 2 providers at 110 ml

    $59.99$0.30/ml

  • Clinique

    2 providers

    Happy Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Clinique Happy Perfume

    $18.95$0.63/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $70.95$1.42/ml

    $29.95$0.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Armaf

    2 providers

    Club De Nuit

    EDP · Women

    Bottle size for Armaf Club De Nuit

    $8.39$1.20/ml

    $25.19$0.84/ml

    $34.99$0.33/ml

    $59.99$0.30/ml