Philosophy
3 providers
Pure Grace
EDT · Women
$39.95$0.67/ml
best of 2 providers at 60 ml
$34.95$0.30/ml
best of 2 providers at 118 ml
As of Oct 1, 2026: Philosophy full bottles start at $25.99, with a median $0.58/ml across 12 bottle sizes we price, compared across 5 retailers. 9 fragrances, 30 live offers in total. The deepest markdown against list price is 61%.
Best value per ml right now: Philosophy Pure Grace at $0.30/ml for the 118 ml. Most widely stocked: Philosophy Pure Grace, carried by 3 providers.
Figures as of Oct 1, 2026 · sold-out listings excluded
Ranked by how many providers carry each one, the prices with the most to compare against.
Philosophy
3 providers
EDT · Women
$39.95$0.67/ml
best of 2 providers at 60 ml
$34.95$0.30/ml
best of 2 providers at 118 ml
Philosophy
2 providers
EDT · Women
$34.99$0.58/ml
best of 2 providers at 60 ml
$83.99$0.48/ml
22 deals · page 1 of 1
60 ml · EDT
$37.95$46.00$0.63/ml
at Fragrance Outlet
118 ml · EDT
$34.95$82.59$0.30/ml
at FragranceShop
$47.64 cheaper than the next best store
tracked low
60 ml · EDT
$44.99$50.00$0.75/ml
at Fragrance Outlet
175 ml · EDT
$83.99$89.00$0.48/ml
at Fragrance Outlet
60 ml · EDT
$47.50$50.00$0.79/ml
at Fragrance Outlet
60 ml · EDT
$38.00$40.00$0.63/ml
at Fragrance Outlet
118 ml · EDT
$65.95$68.00$0.56/ml
at Fragrance Outlet
60 ml · EDT
$48.95$67.00$0.82/ml
at Perfumania
tracked low
473 ml
$45.95$0.10/ml
at Fragrance Outlet
60 ml · EDT
$35.69$0.59/ml
at FragranceNet
tracked low
118 ml · EDP
$102.19$0.87/ml
at FragranceNet
tracked low
60 ml · EDT
$30.09$0.50/ml
at FragranceNet
tracked low
60 ml · EDP
$39.89$0.66/ml
at FragranceNet
tracked low
473 ml
$44.79$0.09/ml
at FragranceNet
236 ml
$36.39$0.15/ml
at FragranceNet
tracked low
60 ml · EDT · Tester
$42.69$0.71/ml
at FragranceNet
tracked low