Philosophy
3 providers
Pure Grace
EDT · Women
$18.19$1.82/ml
$39.95$0.67/ml
best of 2 providers at 60 ml
$34.95$0.30/ml
best of 2 providers at 118 ml

Lowest live price · 60 ml ·
Affiliate link. We may earn a commission
As of Oct 4, 2026: the cheapest full bottle of Philosophy Fresh Cream Perfume is $38.00 for 60 ml at Fragrance Outlet ($0.63/ml, read Oct 4, 2026, 12:01 UTC), compared across 2 retailers.
The 60 ml ranges from $38.00 at Fragrance Outlet to $58.79 at FragranceNet, a $20.79 spread, 35% of the higher price, across 2 sellers.
The lowest we have recorded for the 60 ml in 6 days of tracking is $38.00 on Sep 28; which is where it sits now.
60 ml · 2 providers
per ml: 2 sizes cannot share a dollar average
at 60 ml
full bottle, off list price
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.
| Size | Fragrance Outlet | FragranceNet | Perfumania | Average |
|---|---|---|---|---|
| 15 mlbest $1.14/ml | $17.10best−5%tracked lowread Oct 4, 2026, 12:01 UTC | not carried | sold out | $17.10across 1 provider |
| 60 mlbest $0.63/ml | $38.00best−5%tracked lowread Oct 4, 2026, 12:01 UTC | $58.79read Oct 4, 2026, 11:15 UTC | sold out | $48.40across 2 providers |
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 4, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.
Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.
Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.
Other Philosophy fragrances we price across providers.
Philosophy
3 providers
EDT · Women
$18.19$1.82/ml
$39.95$0.67/ml
best of 2 providers at 60 ml
$34.95$0.30/ml
best of 2 providers at 118 ml
Philosophy
2 providers
EDT · Women
$13.99$1.40/ml
$34.99$0.58/ml
best of 2 providers at 60 ml
$41.99$0.36/ml
best of 2 providers at 118 ml
$83.99$0.48/ml
$36.39$0.15/ml
Philosophy
2 providers
EDT · Women
$29.95$0.25/ml
best of 2 providers at 118 ml
Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.
Mancera
5 providers
EDP · Unisex
$4.50$4.50/ml
$12.99$2.60/ml
best of 2 providers at 5 ml
$16.79$2.10/ml
$21.99$2.20/ml
$89.59$1.49/ml
best of 2 providers at 60 ml
$86.95$0.74/ml
best of 2 providers at 118 ml
$75.00$0.63/ml
best of 3 providers at 120 ml
Juliette Has A Gun
3 providers
EDP
$15.39$1.92/ml
$62.99$0.63/ml
best of 3 providers at 100 ml
Ralph Lauren
3 providers
Parfum
$18.89$1.89/ml
$46.95$0.63/ml
best of 2 providers at 75 ml
$108.49$0.87/ml
Giorgio Armani
3 providers
EDT · Men
$15.39$1.92/ml
$37.99$1.27/ml
$47.59$0.95/ml
best of 2 providers at 50 ml
$62.99$0.63/ml
best of 3 providers at 100 ml