Daily Fragrance Scout
Pierre Cardin bottle

Pierre Cardin

Eau de CologneMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 2, 2026: the cheapest full bottle of Pierre Cardin is $16.09 for 80 ml at FragranceNet ($0.20/ml, read Oct 2, 2026, 21:18 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 236 ml works out at $0.11/ml against $0.20/ml for the 80 ml, so the 236 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 80 ml in 52 days of tracking is $16.09 on Aug 11; which is where it sits now.

Lowest price
$16.09

80 ml · 1 provider

Average price
$0.16/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.11/ml

at 236 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 12, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 80 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$16.09
Aug 11, 202650 observationsOct 2, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$16.09
Average now:
$16.09
Trend:
flat

Pierre Cardin: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Pierre Cardin?
The lowest live price we track as of Oct 2, 2026 is $16.09 for the 80 ml bottle at FragranceNet (read Oct 2, 2026, 21:18 UTC), compared across 1 retailer. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $16.09 a good price for Pierre Cardin?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Pierre Cardin cost?
Pierre Cardin starts at $16.09 for a 80 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Pierre Cardin?
The best value we track is $0.11/ml per millilitre at the 236 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Pierre Cardin?
The lowest price we have recorded for the 80 ml size is $16.09, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Pierre Cardin cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Pierre Cardin

Other Pierre Cardin fragrances we price across providers.

  • Pierre Cardin

    2 providers

    Fusion

    EDT · Men

    Bottle size for Pierre Cardin Fusion

    $49.95$0.56/ml

    best of 2 providers at 90 ml

  • Pierre Cardin

    2 providers

    Rose Cardin

    EDP · Women

    Bottle size for Pierre Cardin Rose Cardin

    $20.99$0.21/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Pierre Cardin

    1 provider

    Rose Cardin Perfume

    EDP

    Bottle size for Pierre Cardin Rose Cardin Perfume

    $74.95$0.75/ml

  • Pierre Cardin

    1 provider

    Pour Monsieur

    EDT · Men

    Bottle size for Pierre Cardin Pour Monsieur

    $19.59$0.26/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Parfums Gres

    2 providers

    Cabotine

    EDP · Women

    Bottle size for Parfums Gres Cabotine

    $52.25$1.05/ml

    $15.39$0.15/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Calvin Klein

    3 providers

    Obsession

    EDT · Men

    Bottle size for Calvin Klein Obsession

    $52.99$1.77/ml

    $63.95$0.85/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $75.95$0.64/ml

    best of 2 providers at 118 ml

    $21.69$0.17/ml

    $37.09$0.19/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Oscar De La Renta

    2 providers

    Oscar Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Oscar De La Renta Oscar Perfume

    $28.99$0.97/ml

    $32.98$0.66/ml

    $61.95$0.62/ml

    $33.95$0.17/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Elizabeth Arden

    2 providers

    Red Door

    EDT · Women

    Bottle size for Elizabeth Arden Red Door

    $8.95$0.90/ml

    $34.99$1.17/ml

    $52.99$1.06/ml

    $12.95$0.17/ml

    $25.95$0.26/ml

    best of 2 providers at 100 ml