Daily Fragrance Scout
Prada Amber Pour Homme bottle

Prada Amber Pour Homme

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Prada Amber Pour Homme is $39.99 for 50 ml at Fragrance Outlet ($0.80/ml, read 11 hours ago), compared across 2 retailers.

The 100 ml ranges from $99.95 at Perfumania to $115.99 at Fragrance Outlet, a $16.04 spread, 14% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $1.00/ml against $0.80/ml for the 50 ml, so the 50 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 54 days of tracking is $99.95 on Aug 7; which is where it sits now.

Lowest price
$39.99

50 ml · 2 providers

Average price
$0.94/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.80/ml

at 50 ml

Biggest discount
−46%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$107.97$99.95
Aug 7, 202652 observationsSep 30, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$99.95
Average now:
$107.97
Trend:
+$8.02 since Aug 7, 2026

Prada Amber Pour Homme: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Prada Amber Pour Homme?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $39.99 for the 50 ml bottle at Fragrance Outlet (read 11 hours ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Prada Amber Pour Homme cost?
Prada Amber Pour Homme starts at $39.99 for a 50 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Prada Amber Pour Homme?
The best value we track is $0.80/ml per millilitre at the 50 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Prada Amber Pour Homme?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $99.95, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Prada Amber Pour Homme cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Prada

Other Prada fragrances we price across providers.

  • Prada

    5 providers

    Paradigme

    EDP · Men

    Bottle size for Prada Paradigme

    $4.99$4.99/ml

    $15.99$3.20/ml

    $24.99$3.57/ml

    $26.99$2.70/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $108.99$2.18/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $114.98$1.15/ml

    best of 5 providers at 100 ml

  • Prada

    4 providers

    Luna Rossa Carbon

    EDT · Men

    Bottle size for Prada Luna Rossa Carbon

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $17.99$1.80/ml

    $89.95$1.80/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $102.19$1.02/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $137.95$0.92/ml

    best of 2 providers at 150 ml

  • Prada

    4 providers

    Luna Rossa Ocean

    EDT · Men

    Bottle size for Prada Luna Rossa Ocean

    $3.99$3.99/ml

    $15.99$3.20/ml

    $19.99$2.00/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $89.95$2.00/ml

    best of 2 providers at 45 ml

    $69.99$1.40/ml

    $93.79$0.94/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $159.99$1.07/ml

  • Prada

    4 providers

    Luna Rossa Black

    EDP · Men

    Bottle size for Prada Luna Rossa Black

    $3.99$3.99/ml

    $15.99$3.20/ml

    $21.99$2.20/ml

    $125.99$2.52/ml

    $129.95$1.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Montale

    5 providers

    Chocolate Greedy

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Chocolate Greedy

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $22.99$2.30/ml

    $79.99$0.80/ml

    best of 5 providers at 100 ml

  • Vince Camuto

    2 providers

    Terra

    EDT · Men

    Bottle size for Vince Camuto Terra

    $79.95$0.80/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Chloe

    2 providers

    Roses De Chloe

    EDT · Women

    Bottle size for Chloe Roses De Chloe

    $39.99$0.80/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $123.89$1.65/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Narciso Rodriguez

    2 providers

    Narciso Rodriguez

    EDT · Women

    Bottle size for Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez

    $80.49$0.80/ml

    best of 2 providers at 100 ml