Daily Fragrance Scout
Sapil Elixir Intense bottle

Sapil Elixir Intense

Eau de ParfumUnisex

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Sapil Elixir Intense is $26.59 for 100 ml at FragranceNet ($0.27/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$26.59

100 ml · 1 provider

Average price
$26.59

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.27/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 11, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$26.59
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$26.59
Average now:
$26.59
Trend:
flat

Sapil Elixir Intense: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Sapil Elixir Intense?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $26.59 for the 100 ml bottle at FragranceNet (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $26.59 a good price for Sapil Elixir Intense?
The lowest price we have recorded for this listing in the 26 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Sapil Elixir Intense cost?
Sapil Elixir Intense starts at $26.59 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Sapil Elixir Intense?
The best value we track is $0.27/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Sapil Elixir Intense?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $26.59, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Sapil Elixir Intense cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Sapil

Other Sapil fragrances we price across providers.

  • Sapil

    1 provider

    Naughty Vanilla Oud

    EDP · Unisex

    Bottle size for Sapil Naughty Vanilla Oud

    $28.69$0.29/ml

  • Sapil

    1 provider

    Ombre Smoky Quartz

    EDP · Unisex

    Bottle size for Sapil Ombre Smoky Quartz

    $25.19$0.25/ml

  • Sapil

    1 provider

    Cheeky Cherry Oud

    EDP · Unisex

    Bottle size for Sapil Cheeky Cherry Oud

    $25.19$0.25/ml

  • Sapil

    1 provider

    Elixir Fusion

    EDP · Unisex

    Bottle size for Sapil Elixir Fusion

    $26.59$0.27/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Azzaro

    3 providers

    Chrome Legend

    EDT · Men

    Bottle size for Azzaro Chrome Legend

    $25.99$0.65/ml

    $56.99$0.76/ml

    $34.29$0.27/ml

    best of 3 providers at 125 ml

  • Joop!

    2 providers

    Homme

    EDT · Men

    Bottle size for Joop! Homme

    $44.95$0.36/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $54.95$0.27/ml

  • Davidoff

    2 providers

    Cool Water Wave

    EDT · Men

    Bottle size for Davidoff Cool Water Wave

    $32.89$0.66/ml

    $19.99$0.27/ml

    $68.99$0.55/ml

  • Tumi

    1 provider

    Atlas Cologne

    EDP · Men

    Bottle size for Tumi Atlas Cologne

    $40.95$0.41/ml

    $54.95$0.27/ml