Daily Fragrance Scout
Tom Ford Black Orchid Reserve bottle

Tom Ford Black Orchid Reserve

Eau de ParfumUnisex

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Tom Ford Black Orchid Reserve is $157.99 for 50 ml at Maple Prime ($3.16/ml, read under an hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$157.99

50 ml · 1 provider

Average price
$157.99

across 1 provider at 50 ml

Best value
$3.16/ml

at 50 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 24, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$157.99
Aug 13, 202646 observationsSep 30, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$157.99
Average now:
$157.99
Trend:
flat

Tom Ford Black Orchid Reserve: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Tom Ford Black Orchid Reserve?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $157.99 for the 50 ml bottle at Maple Prime (read under an hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $157.99 a good price for Tom Ford Black Orchid Reserve?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Maple Prime is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Tom Ford Black Orchid Reserve cost?
Tom Ford Black Orchid Reserve starts at $157.99 for a 50 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Tom Ford Black Orchid Reserve?
The best value we track is $3.16/ml per millilitre at the 50 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Tom Ford Black Orchid Reserve?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $157.99, tracking since Aug 13, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Tom Ford Black Orchid Reserve cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Tom Ford

Other Tom Ford fragrances we price across providers.

  • Tom Ford

    5 providers

    Black Orchid

    EDP · Women

    Bottle size for Tom Ford Black Orchid

    $8.99$8.99/ml

    $35.99$7.20/ml

    $57.99$5.80/ml

    $71.95$2.40/ml

    $96.95$1.94/ml

    best of 4 providers at 50 ml

    $122.95$1.23/ml

    best of 4 providers at 100 ml

    $274.99$1.83/ml

  • Tom Ford

    5 providers

    Noir Extreme

    EDP · Unisex

    Bottle size for Tom Ford Noir Extreme

    $5.99$5.99/ml

    $25.99$5.20/ml

    $40.99$4.10/ml

    $131.59$2.63/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $140.95$1.41/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Tom Ford

    4 providers

    Velvet Orchid

    EDP

    Bottle size for Tom Ford Velvet Orchid

    $89.95$3.00/ml

    $132.29$2.65/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $179.89$1.80/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Tom Ford

    3 providers

    Cafe Rose

    EDP

    Bottle size for Tom Ford Cafe Rose

    $22.39$2.80/ml

    $32.89$3.29/ml

    $196.95$1.97/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Gucci

    1 provider

    A Reason To Love

    EDP · Unisex

    Bottle size for Gucci A Reason To Love

    $142.09$3.16/ml

  • Byredo

    1 provider

    Super Cedar

    EDP

    Bottle size for Byredo Super Cedar

    $315.99$3.16/ml

  • Roja

    3 providers

    Aoud Extraordinaire

    Parfum

    Bottle size for Roja Aoud Extraordinaire

    $80.49$8.05/ml

    $244.29$4.89/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $315.00$3.15/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Christian Provenzano

    2 providers

    Santal Indien

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Christian Provenzano Santal Indien

    $314.99$3.15/ml

    best of 2 providers at 100 ml