Daily Fragrance Scout
Victorinox Quartz bottle

Victorinox Quartz

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Victorinox Quartz is $20.99 for 100 ml at FragranceNet ($0.21/ml, read Oct 3, 2026, 21:30 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$20.99

100 ml · 1 provider

Average price
$20.99

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.21/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 3, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

Not enough price history for 100 ml yet. The chart appears once a price has been observed on at least two days.

Victorinox Quartz: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Victorinox Quartz?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $20.99 for the 100 ml bottle at FragranceNet (read Oct 3, 2026, 21:30 UTC). Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Victorinox Quartz cost?
Victorinox Quartz starts at $20.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Victorinox Quartz?
The best value we track is $0.21/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Victorinox Quartz cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Victorinox

Other Victorinox fragrances we price across providers.

  • Victorinox

    1 provider

    Swiss Army Ginger Lily

    EDT · Women

    Bottle size for Victorinox Swiss Army Ginger Lily

    $30.09$0.30/ml

  • Victorinox

    1 provider

    Swiss Army Apricot Rose

    EDT · Women

    Bottle size for Victorinox Swiss Army Apricot Rose

    $21.69$0.22/ml

  • Victorinox

    1 provider

    Rock

    EDT · Men

    Bottle size for Victorinox Rock

    $16.79$0.17/ml

  • Victorinox

    1 provider

    Ella

    EDT · Women

    Bottle size for Victorinox Ella

    $33.59$0.45/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Calvin Klein

    3 providers

    Eternity Aqua

    EDT · Men

    Bottle size for Calvin Klein Eternity Aqua

    $10.49$1.31/ml

    $13.99$0.70/ml

    $52.99$1.77/ml

    $82.99$1.66/ml

    $82.95$0.83/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $41.99$0.21/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Perry Ellis

    3 providers

    Reserve

    EDT · Men

    Bottle size for Perry Ellis Reserve

    $21.95$0.22/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $59.99$0.30/ml

  • Christian Audigier

    2 providers

    Ed Hardy

    EDP · Women

    Bottle size for Christian Audigier Ed Hardy

    $19.59$0.39/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $19.59$0.20/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $59.99$0.30/ml

  • Antonio Banderas

    2 providers

    Seduction In Black

    EDT · Men

    Bottle size for Antonio Banderas Seduction In Black

    $19.90$0.20/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $75.00$0.38/ml