Daily Fragrance Scout
Aura by Aura Prestige Imagination bottle

Aura by Aura Prestige Imagination

Eau de ParfumMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Aura by Aura Prestige Imagination is $34.99 for 100 ml at Intense Oud ($0.35/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$34.99

100 ml · 1 provider

Average price
$34.99

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.35/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 9, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$34.99
Aug 9, 202651 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$34.99
Average now:
$34.99
Trend:
flat

Aura by Aura Prestige Imagination: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Aura by Aura Prestige Imagination?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $34.99 for the 100 ml bottle at Intense Oud (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $34.99 a good price for Aura by Aura Prestige Imagination?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Intense Oud is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Aura by Aura Prestige Imagination cost?
Aura by Aura Prestige Imagination starts at $34.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Aura by Aura Prestige Imagination?
The best value we track is $0.35/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Aura by Aura Prestige Imagination?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $34.99, tracking since Aug 9, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Aura by Aura Prestige Imagination cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Aura by Aura

Other Aura by Aura fragrances we price across providers.

  • Aura by Aura

    1 provider

    Knots Strength

    EDP · Unisex

    Bottle size for Aura by Aura Knots Strength

    $39.99$0.40/ml

  • Aura by Aura

    1 provider

    Knots Candy

    EDP · Women

    Bottle size for Aura by Aura Knots Candy

    $39.99$0.40/ml

  • Aura by Aura

    1 provider

    Naar Smoke

    EDP · Women

    Bottle size for Aura by Aura Naar Smoke

    $44.99$0.45/ml

  • Aura by Aura

    1 provider

    Naar Cozy

    EDP · Unisex

    Bottle size for Aura by Aura Naar Cozy

    $44.99$0.45/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Lacoste

    3 providers

    L.12.12 Blanc

    EDT · Men

    Bottle size for Lacoste L.12.12 Blanc

    $37.79$0.84/ml

    $59.99$1.20/ml

    $51.95$0.52/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $60.89$0.35/ml

    best of 3 providers at 175 ml

  • Calvin Klein

    3 providers

    Euphoria

    EDT · Men

    Bottle size for Calvin Klein Euphoria

    $10.49$1.31/ml

    $63.95$1.28/ml

    $34.99$0.35/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Al Haramain

    2 providers

    Amber Oud Ultra Violet

    EDP · Unisex

    Bottle size for Al Haramain Amber Oud Ultra Violet

    $61.59$0.52/ml

    best of 2 providers at 118 ml

    $69.99$0.35/ml

  • Issey Miyake

    2 providers

    Leau Dissey Sport

    EDT · Men

    Bottle size for Issey Miyake Leau Dissey Sport

    $34.95$0.35/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $108.30$0.54/ml