Daily Fragrance Scout
Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde bottle

Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde is $68.59 for 200 ml at FragranceNet ($0.34/ml, read 1 hour ago), compared across 2 retailers.

The 125 ml ranges from $88.99 at Maple Prime to $114.79 at FragranceNet, a $25.80 spread, 22% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 200 ml works out at $0.34/ml against $0.71/ml for the 125 ml, so the 200 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 125 ml in 51 days of tracking is $88.99 on Aug 13; which is where it sits now.

Lowest price
$68.59

200 ml · 2 providers

Average price
$0.58/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.34/ml

at 200 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 4, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 125 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$114.79$88.99
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$88.99
Average now:
$101.89
Trend:
−$12.90 since Aug 11, 2026

Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $68.59 for the 200 ml bottle at FragranceNet (read 1 hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $68.59 a good price for Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde cost?
Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde starts at $68.59 for a 200 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde?
The best value we track is $0.34/ml per millilitre at the 200 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde?
The lowest price we have recorded for the 125 ml size is $87.99, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Guerlain Aqua Allegoria Rosa Verde cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Guerlain

Other Guerlain fragrances we price across providers.

  • Guerlain

    2 providers

    Samsara Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Guerlain Samsara Perfume

    $62.95$0.84/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $149.95$1.50/ml

  • Guerlain

    2 providers

    Samsara Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Guerlain Samsara Perfume

    $149.95$5.00/ml

    $117.95$1.57/ml

  • Guerlain

    2 providers

    Shalimar

    EDP · Women

    Bottle size for Guerlain Shalimar

    $81.89$1.82/ml

    best of 2 providers at 45 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Mont Blanc

    3 providers

    Emblem

    EDT · Men

    Bottle size for Mont Blanc Emblem

    $64.99$1.08/ml

    $34.29$0.34/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Dolce & Gabbana

    2 providers

    Light Blue Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Dolce & Gabbana Light Blue Perfume

    $66.95$2.68/ml

    $79.95$2.67/ml

    $35.95$0.72/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $45.95$0.46/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $68.95$0.34/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Derek Lam

    1 provider

    Blackout Perfume

    EDP

    Bottle size for Derek Lam Blackout Perfume

    $39.95$0.80/ml

    $49.95$0.50/ml

    $59.95$0.34/ml

  • Assaf

    1 provider

    Arrogate Girl

    EDP · Women

    Bottle size for Assaf Arrogate Girl

    $68.59$0.34/ml