Daily Fragrance Scout
Banana Republic Wildbloom bottle

Banana Republic Wildbloom

Eau de ParfumWomenTesters & Unboxed

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Banana Republic Wildbloom is $55.95 for 100 ml at Fragrance Outlet ($0.56/ml, read Oct 1, 2026, 23:17 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$55.95

100 ml · 1 provider

Average price
$55.95

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.56/ml

at 100 ml

Biggest discount
−35%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$55.95$16.09
Aug 11, 202650 observationsOct 2, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$16.09
Average now:
$55.95
Trend:
+$39.86 since Aug 11, 2026

Banana Republic Wildbloom: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Banana Republic Wildbloom?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $55.95 for the 100 ml bottle at Fragrance Outlet (read Oct 1, 2026, 23:17 UTC), compared across 1 retailer. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Banana Republic Wildbloom cost?
Banana Republic Wildbloom starts at $55.95 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Banana Republic Wildbloom?
The best value we track is $0.56/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Banana Republic Wildbloom?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $16.09, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Banana Republic Wildbloom cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Banana Republic

Other Banana Republic fragrances we price across providers.

  • Banana Republic

    3 providers

    W Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Banana Republic W Perfume

    $16.95$0.14/ml

    best of 3 providers at 125 ml

  • Banana Republic

    2 providers

    Classic Red

    EDP · Unisex

    Bottle size for Banana Republic Classic Red

    $28.95$0.23/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Banana Republic

    2 providers

    Black Walnut

    EDT · Men

    Bottle size for Banana Republic Black Walnut

    $55.00$0.55/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Banana Republic

    2 providers

    Wildbloom Vert Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Banana Republic Wildbloom Vert Perfume

    $17.95$0.18/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within testers & unboxed.

  • Christian Siriano

    2 providers

    Ooh La Rose

    EDP · Women

    Bottle size for Christian Siriano Ooh La Rose

    $55.29$0.55/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Attar Collection

    1 provider

    Collection Areej

    EDP

    Bottle size for Attar Collection Collection Areej

    $59.00$0.59/ml

  • John Varvatos

    1 provider

    Xx Intense

    EDP · Men

    Bottle size for John Varvatos Xx Intense

    $14.69$1.84/ml

    $60.89$0.49/ml

  • Michael Kors

    1 provider

    Pour Homme

    EDP · Men

    Bottle size for Michael Kors Pour Homme

    $7.69$1.54/ml

    $16.79$2.10/ml

    $62.99$0.63/ml