Daily Fragrance Scout
Elizabeth Arden Red Door bottle

Elizabeth Arden Red Door

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Elizabeth Arden Red Door is $12.95 for 75 ml at FragranceShop ($0.17/ml, read 1 hour ago), compared across 2 retailers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.60/ml against $1.17/ml for the 30 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 30 ml in 3 days of tracking is $34.99 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$12.95

75 ml · 2 providers

Average price
$0.71/ml

per ml: 4 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.17/ml

at 75 ml

Biggest discount
−29%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 30 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$34.99
Sep 28, 20264 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$34.99
Average now:
$34.99
Trend:
flat

Elizabeth Arden Red Door: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Elizabeth Arden Red Door?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $12.95 for the 75 ml bottle at FragranceShop (read 1 hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $12.95 a good price for Elizabeth Arden Red Door?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Elizabeth Arden Red Door cost?
Elizabeth Arden Red Door starts at $12.95 for a 75 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Elizabeth Arden Red Door?
The best value we track is $0.17/ml per millilitre at the 75 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Elizabeth Arden Red Door cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Elizabeth Arden

Other Elizabeth Arden fragrances we price across providers.

  • Elizabeth Arden

    2 providers

    Arden Beauty Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Elizabeth Arden Arden Beauty Perfume

    $17.99$0.36/ml

    $14.95$0.15/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Elizabeth Arden

    2 providers

    Mediterranean

    EDP · Women

    Bottle size for Elizabeth Arden Mediterranean

    $22.39$0.22/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Calvin Klein

    3 providers

    Obsession

    EDT · Men

    Bottle size for Calvin Klein Obsession

    $52.99$1.77/ml

    $63.95$0.85/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $75.95$0.64/ml

    best of 2 providers at 118 ml

    $21.69$0.17/ml

    $37.09$0.19/ml

    best of 3 providers at 200 ml

  • Oscar De La Renta

    2 providers

    Oscar Perfume

    EDT · Women

    Bottle size for Oscar De La Renta Oscar Perfume

    $28.99$0.97/ml

    $32.98$0.66/ml

    $61.95$0.62/ml

    $33.95$0.17/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Calvin Klein

    3 providers

    CK One

    EDT · Unisex

    Bottle size for Calvin Klein CK One

    $9.79$0.65/ml

    $20.99$0.47/ml

    $24.95$0.50/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $27.29$0.27/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $35.69$0.18/ml

    best of 3 providers at 200 ml

    $108.99$0.36/ml

  • Parfums Gres

    2 providers

    Cabotine

    EDP · Women

    Bottle size for Parfums Gres Cabotine

    $52.25$1.05/ml

    $15.39$0.15/ml