Daily Fragrance Scout
Essential Velvet Iris bottle

Essential Velvet Iris

Eau de ParfumUnisex

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Essential Velvet Iris is $109.99 for 100 ml at Venba Fragrance ($1.10/ml, read 13 days ago), compared across 4 retailers.

The 100 ml ranges from $109.99 at Venba Fragrance to $130.00 at Twisted Lily, a $20.01 spread, 15% of the higher price, across 4 sellers.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 67 days of tracking is $109.99 on Aug 23; which is where it sits now.

Lowest price
$109.99

100 ml · 4 providers

Average price
$2.74/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.10/ml

at 100 ml

Biggest discount
−3%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$128.83$109.99
Jul 25, 202660 observationsSep 30, 2026

8 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$109.99
Average now:
$124.12
Trend:
+$4.13 since Jul 25, 2026

Essential Velvet Iris: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Essential Velvet Iris?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $109.99 for the 100 ml bottle at Venba Fragrance (read 13 days ago), compared across 4 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $109.99 a good price for Essential Velvet Iris?
The lowest price we have recorded for this listing in the 17 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Venba Fragrance is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Essential Velvet Iris cost?
Essential Velvet Iris starts at $109.99 for a 100 ml bottle across the 4 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Essential Velvet Iris?
The best value we track is $1.10/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Essential Velvet Iris?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $109.99, tracking since Jul 25, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Essential Velvet Iris cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Essential

Other Essential fragrances we price across providers.

  • Essential

    4 providers

    Nice Bergamote

    EDP · Unisex

    Bottle size for Essential Nice Bergamote

    $3.99$3.99/ml

    $30.00$3.00/ml

    $130.00$1.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Essential

    3 providers

    Bois Imperial

    EDP · Unisex

    Bottle size for Essential Bois Imperial

    $3.99$3.99/ml

    $16.99$3.40/ml

    $28.49$2.85/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $127.99$1.28/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Essential

    3 providers

    Patchouli Mania

    EDP · Unisex

    Bottle size for Essential Patchouli Mania

    $30.00$3.00/ml

    $119.99$1.20/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Essential

    3 providers

    Orange X Santal

    EDP · Unisex

    Bottle size for Essential Orange X Santal

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $22.99$2.30/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $130.00$1.30/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Juliette Has A Gun

    4 providers

    Not a Perfume

    EDP

    Bottle size for Juliette Has A Gun Not a Perfume

    $34.00$4.25/ml

    $68.59$1.37/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $109.95$1.10/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $250.00$1.25/ml

  • Akro

    3 providers

    Rise

    EDP · Unisex

    Bottle size for Akro Rise

    $90.00$3.00/ml

    $109.99$1.10/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Marc Jacobs

    3 providers

    Daisy Wild

    EDP · Women

    Bottle size for Marc Jacobs Daisy Wild

    $25.19$2.52/ml

    $66.49$2.22/ml

    $110.17$1.10/ml

    best of 2 providers at 100 ml