Daily Fragrance Scout
Exceptional Parfums Because You Are bottle

Exceptional Parfums Because You Are

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Exceptional Parfums Because You Are is $34.99 for 100 ml at FragranceNet ($0.35/ml, read Oct 3, 2026, 02:18 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$34.99

100 ml · 1 provider

Average price
$34.99

across 1 provider at 8 ml

Best value
$0.35/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 24, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$34.99
Aug 11, 202651 observationsOct 3, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$34.99
Average now:
$34.99
Trend:
flat

Exceptional Parfums Because You Are: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Exceptional Parfums Because You Are?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $34.99 for the 100 ml bottle at FragranceNet (read Oct 3, 2026, 02:18 UTC), compared across 1 retailer. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
Is $34.99 a good price for Exceptional Parfums Because You Are?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Exceptional Parfums Because You Are cost?
Exceptional Parfums Because You Are starts at $34.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Exceptional Parfums Because You Are?
The best value we track is $0.35/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Exceptional Parfums Because You Are?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $34.99, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Exceptional Parfums Because You Are cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Exceptional Parfums

Other Exceptional Parfums fragrances we price across providers.

  • Exceptional Parfums

    1 provider

    Because You Are

    EDT · Men

    Bottle size for Exceptional Parfums Because You Are

    $34.99$0.35/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Calvin Klein

    3 providers

    Euphoria

    EDT · Men

    Bottle size for Calvin Klein Euphoria

    $10.49$1.31/ml

    $52.99$1.77/ml

    $63.95$1.28/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $34.99$0.35/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Lacoste

    3 providers

    L.12.12 Blanc

    EDT · Men

    Bottle size for Lacoste L.12.12 Blanc

    $37.79$0.84/ml

    $46.95$0.94/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $51.95$0.52/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $60.89$0.35/ml

    best of 3 providers at 175 ml

  • Al Haramain

    2 providers

    Amber Oud Ultra Violet

    EDP · Unisex

    Bottle size for Al Haramain Amber Oud Ultra Violet

    $61.59$0.52/ml

    best of 2 providers at 118 ml

    $69.99$0.35/ml

  • Kenneth Cole

    2 providers

    Blush

    EDP · Women

    Bottle size for Kenneth Cole Blush

    $10.49$0.35/ml

    $69.99$0.70/ml