Daily Fragrance Scout
French Avenue Aromatix Frostbite bottle

French Avenue Aromatix Frostbite

Extrait de ParfumUnisexMiddle Eastern & Arabian

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of French Avenue Aromatix Frostbite is $70.99 for 100 ml at Maple Prime ($0.71/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$70.99

100 ml · 1 provider

Average price
$70.99

across 1 provider at 100 ml

Best value
$0.71/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 13, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$70.99
Aug 13, 202647 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$70.99
Average now:
$70.99
Trend:
flat

French Avenue Aromatix Frostbite: questions and answers

Where is the cheapest place to buy French Avenue Aromatix Frostbite?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $70.99 for the 100 ml bottle at Maple Prime (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $70.99 a good price for French Avenue Aromatix Frostbite?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Maple Prime is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does French Avenue Aromatix Frostbite cost?
French Avenue Aromatix Frostbite starts at $70.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of French Avenue Aromatix Frostbite?
The best value we track is $0.71/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for French Avenue Aromatix Frostbite?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $70.99, tracking since Aug 13, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is French Avenue Aromatix Frostbite cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from French Avenue

Other French Avenue fragrances we price across providers.

  • French Avenue

    2 providers

    Vulcan Feu

    EDP · Unisex

    Bottle size for French Avenue Vulcan Feu

    $32.99$0.33/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • French Avenue

    2 providers

    Royal Blend

    Extrait · Unisex

    Bottle size for French Avenue Royal Blend

    $34.99$0.35/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • French Avenue

    2 providers

    Atlantis

    Extrait

    Bottle size for French Avenue Atlantis

    $39.99$0.40/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • French Avenue

    2 providers

    Amber Empire

    Extrait · Men

    Bottle size for French Avenue Amber Empire

    $39.99$0.40/ml

    best of 2 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within middle eastern & arabian.

  • Swiss Arabian

    2 providers

    Shaghaf Oud Ahmar

    EDP · Unisex

    Bottle size for Swiss Arabian Shaghaf Oud Ahmar

    $52.49$0.70/ml

  • Al Haramain

    1 provider

    Azlan Oud Bleu Edition

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Al Haramain Azlan Oud Bleu Edition

    $69.99$0.70/ml

  • Armaf

    1 provider

    Mosaic Topaz Malaky

    EDP · Men

    Bottle size for Armaf Mosaic Topaz Malaky

    $52.49$0.70/ml

  • Bharara

    1 provider

    Green Phantom

    EDP · Men

    Bottle size for Bharara Green Phantom

    $69.99$0.70/ml