Daily Fragrance Scout
Giorgio Armani Emporio Armani bottle

Giorgio Armani Emporio Armani

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Giorgio Armani Emporio Armani is $49.98 for 30 ml at Fragrance Outlet ($1.67/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.72/ml against $1.67/ml for the 30 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 30 ml in 3 days of tracking is $49.98 on Sep 28; which is where it sits now.

Lowest price
$49.98

30 ml · 2 providers

Average price
$1.37/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.72/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 30 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$49.98
Sep 28, 20264 observationsOct 1, 2026
Lowest:
$49.98
Average now:
$49.98
Trend:
flat

Giorgio Armani Emporio Armani: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Giorgio Armani Emporio Armani?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $49.98 for the 30 ml bottle at Fragrance Outlet (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Giorgio Armani Emporio Armani cost?
Giorgio Armani Emporio Armani starts at $49.98 for a 30 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Giorgio Armani Emporio Armani?
The best value we track is $0.72/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Giorgio Armani Emporio Armani cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Giorgio Armani

Other Giorgio Armani fragrances we price across providers.

  • Giorgio Armani

    5 providers

    Armani Code

    EDT

    Bottle size for Giorgio Armani Armani Code

    $61.97$2.07/ml

    $73.32$1.47/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $59.95$0.80/ml

    best of 5 providers at 75 ml

    $69.95$0.56/ml

    best of 5 providers at 125 ml

    $174.99$0.87/ml

  • Giorgio Armani

    4 providers

    Acqua Di Gio

    EDP · Men

    Bottle size for Giorgio Armani Acqua Di Gio

    $74.19$1.65/ml

    $108.95$1.45/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $110.59$1.11/ml

    $65.00$0.52/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Giorgio Armani

    4 providers

    Acqua Di Gio

    EDT

    Bottle size for Giorgio Armani Acqua Di Gio

    $9.99$1.25/ml

    $51.79$1.73/ml

    best of 3 providers at 30 ml

    $82.95$1.66/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $75.59$0.76/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $139.99$0.70/ml

    best of 3 providers at 200 ml

    $184.99$0.62/ml

  • Giorgio Armani

    4 providers

    Armani Code

    EDP

    Bottle size for Giorgio Armani Armani Code

    $79.95$1.60/ml

    $88.99$1.19/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $90.95$0.73/ml

    best of 3 providers at 125 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Jean Paul Gaultier

    5 providers

    Le Beau Paradise Garden

    EDP · Men

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Le Beau Paradise Garden

    $4.99$4.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $20.99$2.62/ml

    $22.99$2.30/ml

    $97.99$1.31/ml

    best of 3 providers at 75 ml

    $89.99$0.72/ml

    best of 5 providers at 125 ml

  • Jean Paul Gaultier

    4 providers

    Le Male In Blue

    EDP · Men

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Le Male In Blue

    $4.99$4.99/ml

    $16.99$3.40/ml

    $25.99$2.60/ml

    $108.49$1.45/ml

    $89.97$0.72/ml

    best of 4 providers at 125 ml

  • Paco Rabanne

    3 providers

    1 Million

    Parfum

    Bottle size for Paco Rabanne 1 Million

    $75.59$1.51/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $105.69$1.06/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $143.49$0.72/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Michael Kors

    3 providers

    Pour Femme Absolu

    EDP · Women

    Bottle size for Michael Kors Pour Femme Absolu

    $71.99$0.72/ml

    best of 3 providers at 100 ml