Daily Fragrance Scout
Gucci Bloom bottle

Gucci Bloom

ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Gucci Bloom is $97.99 for 45 ml at FragranceNet ($2.18/ml, read 1 hour ago), the only retailer we track with it in stock.

Per millilitre the 100 ml works out at $1.15/ml against $2.18/ml for the 45 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 45 ml in 51 days of tracking is $97.99 on Aug 11; which is where it sits now.

Lowest price
$97.99

45 ml · 1 provider

Average price
$2.57/ml

per ml: 4 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.15/ml

at 100 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Aug 22, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 45 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$97.99
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$97.99
Average now:
$97.99
Trend:
flat

Gucci Bloom: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Gucci Bloom?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $97.99 for the 45 ml bottle at FragranceNet (read 1 hour ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $97.99 a good price for Gucci Bloom?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Gucci Bloom cost?
Gucci Bloom starts at $97.99 for a 45 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Gucci Bloom?
The best value we track is $1.15/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Gucci Bloom?
The lowest price we have recorded for the 45 ml size is $97.99, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Gucci Bloom cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Gucci

Other Gucci fragrances we price across providers.

  • Gucci

    3 providers

    Flora Gorgeous Gardenia Intense

    EDP · Women

    Bottle size for Gucci Flora Gorgeous Gardenia Intense

    $26.59$2.66/ml

    $82.99$2.77/ml

    best of 3 providers at 30 ml

    $97.99$2.18/ml

    $127.39$1.27/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Gucci

    2 providers

    Guilty Essence

    EDT · Men

    Bottle size for Gucci Guilty Essence

    $16.79$2.10/ml

    $107.99$2.40/ml

    $62.99$1.26/ml

    $76.29$0.85/ml

    $119.69$0.60/ml

  • Gucci

    2 providers

    Bloom Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Gucci Bloom Perfume

    $40.95$1.37/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $62.95$1.40/ml

    $133.95$2.68/ml

    $77.95$0.78/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Gucci

    2 providers

    Guilty

    EDT · Men

    Bottle size for Gucci Guilty

    $107.95$2.16/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $82.99$0.92/ml

    best of 2 providers at 90 ml

    $169.95$1.13/ml

    best of 2 providers at 150 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Prada

    5 providers

    Paradigme

    EDP · Men

    Bottle size for Prada Paradigme

    $4.99$4.99/ml

    $15.99$3.20/ml

    $24.99$3.57/ml

    $26.99$2.70/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $108.99$2.18/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $114.98$1.15/ml

    best of 5 providers at 100 ml

  • Marc Jacobs

    3 providers

    Perfect Absolute

    EDP · Women

    Bottle size for Marc Jacobs Perfect Absolute

    $23.79$2.38/ml

    $128.99$2.87/ml

    $115.49$1.15/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Camille Rochelle

    2 providers

    Cognac Haze Pour Homme

    EDP · Men

    Bottle size for Camille Rochelle Cognac Haze Pour Homme

    $114.99$1.15/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Houbigant

    2 providers

    Quelques Fleurs

    EDP · Women

    Bottle size for Houbigant Quelques Fleurs

    $57.39$1.91/ml

    $79.99$1.60/ml

    $115.49$1.15/ml