Daily Fragrance Scout
Jean Patou Sublime bottle

Jean Patou Sublime

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Jean Patou Sublime is $41.29 for 30 ml at FragranceNet ($1.38/ml, read 2 hours ago), compared across 2 retailers.

Per millilitre the 45 ml works out at $1.44/ml against $1.38/ml for the 30 ml, so the 30 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 30 ml in 51 days of tracking is $39.90 on Sep 28; it is $41.29 now.

Lowest price
$41.29

30 ml · 2 providers

Average price
$1.41/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$1.38/ml

at 30 ml

Biggest discount
−24%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 30 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$41.29$39.90
Aug 11, 202649 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$39.90
Average now:
$41.29
Trend:
flat

Jean Patou Sublime: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Jean Patou Sublime?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $41.29 for the 30 ml bottle at FragranceNet (read 2 hours ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $41.29 a good price for Jean Patou Sublime?
The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceNet is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Jean Patou Sublime cost?
Jean Patou Sublime starts at $41.29 for a 30 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Jean Patou Sublime?
The best value we track is $1.38/ml per millilitre at the 30 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Jean Patou Sublime?
The lowest price we have recorded for the 30 ml size is $39.90, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Jean Patou Sublime cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Jean Patou

Other Jean Patou fragrances we price across providers.

  • Jean Patou

    2 providers

    Joy Forever

    EDP · Women

    Bottle size for Jean Patou Joy Forever

    $48.29$1.61/ml

    $133.00$2.96/ml

    $92.39$1.23/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Jean Patou

    2 providers

    Joy Forever

    EDT · Women

    Bottle size for Jean Patou Joy Forever

    $104.50$2.32/ml

    $69.99$0.93/ml

  • Jean Patou

    1 provider

    Joy Forever Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Jean Patou Joy Forever Perfume

    $92.95$1.24/ml

  • Jean Patou

    1 provider

    Sira Des Indes

    EDP · Women

    Bottle size for Jean Patou Sira Des Indes

    $24.49$0.82/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Lancome

    2 providers

    La Vie Est Belle Vanille Nude

    EDP · Women

    Bottle size for Lancome La Vie Est Belle Vanille Nude

    $107.09$3.57/ml

    $127.39$2.55/ml

    $137.99$1.38/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Jean Paul Gaultier

    1 provider

    Le Male Elixir

    EDP · Men

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Le Male Elixir

    $172.99$1.38/ml

  • Andreea Rada

    1 provider

    Sapphire Serenity

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Andreea Rada Sapphire Serenity

    $89.99$1.38/ml

  • Giorgio Armani

    1 provider

    Si Intense Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Giorgio Armani Si Intense Perfume

    $68.95$1.38/ml