Daily Fragrance Scout
Jean Paul Gaultier Classique Perfume bottle

Jean Paul Gaultier Classique Perfume

Eau de ToiletteWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Jean Paul Gaultier Classique Perfume is $64.95 for 50 ml at FragranceShop ($1.30/ml, read 2 hours ago), compared across 3 retailers.

The 45 ml ranges from $72.09 at FragranceNet to $92.95 at Perfumania, a $20.86 spread, 22% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.94/ml against $1.60/ml for the 45 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 45 ml in 55 days of tracking is $72.09 on Aug 11; which is where it sits now.

Lowest price
$64.95

50 ml · 3 providers

Average price
$1.39/ml

per ml: 3 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.94/ml

at 100 ml

Biggest discount
−17%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 45 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$92.95$72.09
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$72.09
Average now:
$82.52
Trend:
−$10.43 since Aug 7, 2026

Jean Paul Gaultier Classique Perfume: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Jean Paul Gaultier Classique Perfume?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $64.95 for the 50 ml bottle at FragranceShop (read 2 hours ago), compared across 3 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $64.95 a good price for Jean Paul Gaultier Classique Perfume?
The lowest price we have recorded for this listing in the 11 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Jean Paul Gaultier Classique Perfume cost?
Jean Paul Gaultier Classique Perfume starts at $64.95 for a 50 ml bottle across the 3 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Jean Paul Gaultier Classique Perfume?
The best value we track is $0.94/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Jean Paul Gaultier Classique Perfume?
The lowest price we have recorded for the 45 ml size is $72.09, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Jean Paul Gaultier Classique Perfume cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Jean Paul Gaultier

Other Jean Paul Gaultier fragrances we price across providers.

  • Jean Paul Gaultier

    5 providers

    Le Beau Paradise Garden

    EDP · Men

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Le Beau Paradise Garden

    $4.99$4.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $20.99$2.62/ml

    $22.99$2.30/ml

    $97.99$1.31/ml

    best of 3 providers at 75 ml

    $89.99$0.72/ml

    best of 5 providers at 125 ml

  • Jean Paul Gaultier

    4 providers

    Le Male In Blue

    EDP · Men

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Le Male In Blue

    $4.99$4.99/ml

    $16.99$3.40/ml

    $25.99$2.60/ml

    $108.49$1.45/ml

    $89.97$0.72/ml

    best of 4 providers at 125 ml

  • Jean Paul Gaultier

    3 providers

    Divine Elixir

    Parfum

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Divine Elixir

    $125.29$2.51/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $133.99$1.34/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Jean Paul Gaultier

    3 providers

    Le Male

    EDT · Men

    Bottle size for Jean Paul Gaultier Le Male

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $21.99$2.20/ml

    $27.99$1.87/ml

    $62.95$1.57/ml

    $77.69$1.04/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $88.19$0.71/ml

    best of 2 providers at 125 ml

    $129.49$0.65/ml

    best of 2 providers at 200 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Akro

    4 providers

    Breathe

    EDP

    Bottle size for Akro Breathe

    $59.49$1.98/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $94.49$0.94/ml

    best of 4 providers at 100 ml

  • Prada

    4 providers

    Luna Rossa Ocean

    EDT · Men

    Bottle size for Prada Luna Rossa Ocean

    $3.99$3.99/ml

    $15.99$3.20/ml

    $19.99$2.00/ml

    best of 2 providers at 10 ml

    $89.95$2.00/ml

    best of 2 providers at 45 ml

    $69.99$1.40/ml

    $93.79$0.94/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Yves Saint Laurent

    3 providers

    Black Opium

    EDP · Women

    Bottle size for Yves Saint Laurent Black Opium

    $4.50$4.50/ml

    $18.99$3.80/ml

    $28.99$2.90/ml

    $88.19$2.94/ml

    best of 2 providers at 30 ml

    $110.59$2.46/ml

    best of 2 providers at 45 ml

    $84.99$0.94/ml

    best of 3 providers at 90 ml

    $214.99$1.43/ml

  • Givenchy

    2 providers

    Dahlia Divin

    EDP · Women

    Bottle size for Givenchy Dahlia Divin

    $125.99$2.52/ml

    $116.99$1.56/ml

    $93.79$0.94/ml