Daily Fragrance Scout

Judith Leiber Amethyst Perfume

Eau de ParfumWomen

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Judith Leiber Amethyst Perfume is $37.95 for 75 ml at FragranceShop ($0.51/ml, read 2 hours ago), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$37.95

75 ml · 1 provider

Average price
$37.95

across 1 provider at 75 ml

Best value
$0.51/ml

at 75 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 30, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 75 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$37.95
Sep 21, 202610 observationsSep 30, 2026
Lowest:
$37.95
Average now:
$37.95
Trend:
flat

Judith Leiber Amethyst Perfume: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Judith Leiber Amethyst Perfume?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $37.95 for the 75 ml bottle at FragranceShop (read 2 hours ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $37.95 a good price for Judith Leiber Amethyst Perfume?
The lowest price we have recorded for this listing in the 10 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether FragranceShop is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Judith Leiber Amethyst Perfume cost?
Judith Leiber Amethyst Perfume starts at $37.95 for a 75 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Judith Leiber Amethyst Perfume?
The best value we track is $0.51/ml per millilitre at the 75 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Judith Leiber Amethyst Perfume?
The lowest price we have recorded for the 75 ml size is $37.95, tracking since Sep 21, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Judith Leiber Amethyst Perfume cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Judith Leiber

Other Judith Leiber fragrances we price across providers.

  • Judith Leiber

    2 providers

    Emerald

    EDP · Women

    Bottle size for Judith Leiber Emerald

    $37.95$0.51/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Judith Leiber

    2 providers

    Sapphire

    EDP · Women

    Bottle size for Judith Leiber Sapphire

    $37.95$0.51/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Judith Leiber

    2 providers

    Ruby

    EDP · Women

    Bottle size for Judith Leiber Ruby

    $37.95$0.51/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Judith Leiber

    1 provider

    Night Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Judith Leiber Night Perfume

    $16.95$1.70/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Jimmy Choo

    2 providers

    Illicit

    EDP · Women

    Bottle size for Jimmy Choo Illicit

    $31.49$0.79/ml

    $81.99$1.37/ml

    $51.09$0.51/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Lacoste

    2 providers

    Essential

    EDT · Men

    Bottle size for Lacoste Essential

    $51.95$0.69/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $63.95$0.51/ml

    best of 2 providers at 125 ml

  • Paco Rabanne

    2 providers

    Calandre

    EDT · Women

    Bottle size for Paco Rabanne Calandre

    $51.09$0.51/ml

    best of 2 providers at 100 ml