
Kenneth Cole Mankind Rise
Lowest live price · 100 ml ·
Affiliate link. We may earn a commission
As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Kenneth Cole Mankind Rise is $69.95 for 100 ml at Perfumania ($0.70/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.
The 100 ml ranges from $69.95 at Perfumania to $69.99 at Fragrance Outlet, a $0.04 spread, 0% of the higher price, across 2 sellers.
The lowest we have recorded for the 100 ml in 55 days of tracking is $69.95 on Aug 7; which is where it sits now.
100 ml · 2 providers
across 2 providers at 100 ml
at 100 ml
full bottle, off list price
Prices by size and provider
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.
100 mlbest $0.70/ml
| Size | Fragrance Outlet | Perfumania | Average |
|---|---|---|---|
| 100 mlbest $0.70/ml | $69.99−20%read Oct 1, 2026, 08:03 UTC | $69.95best−21%tracked lowread Oct 1, 2026, 07:32 UTC | $69.97across 2 providers |
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.
Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.
Price dynamics: 100 ml
Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.
3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.
- Lowest:
- $69.95
- Average now:
- $69.97
- Trend:
- +$0.02 since Aug 7, 2026
Kenneth Cole Mankind Rise: questions and answers
- Where is the cheapest place to buy Kenneth Cole Mankind Rise?
- The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $69.95 for the 100 ml bottle at Perfumania (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
- Is $69.95 a good price for Kenneth Cole Mankind Rise?
- The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Perfumania is asking more or less than it usually does for this bottle.
- How much does Kenneth Cole Mankind Rise cost?
- Kenneth Cole Mankind Rise starts at $69.95 for a 100 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
- What is the price per millilitre of Kenneth Cole Mankind Rise?
- The best value we track is $0.70/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
- What is the lowest recorded price for Kenneth Cole Mankind Rise?
- The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $69.95, tracking since Aug 6, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
- Why is Kenneth Cole Mankind Rise cheaper here than in stores?
- The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.
More from Kenneth Cole
Other Kenneth Cole fragrances we price across providers.
Kenneth Cole
3 providers
Black
EDT · Men
$44.95$0.90/ml
best of 2 providers at 50 ml
$31.49$0.31/ml
best of 3 providers at 100 ml
Kenneth Cole
3 providers
Mankind Ultimate
EDT · Men
$29.39$0.29/ml
best of 3 providers at 100 ml
$74.99$0.37/ml
Compares at a similar price
Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.
Montale
3 providers
Arabians Tonka
EDP · Unisex
$5.99$5.99/ml
$6.99$3.50/ml
$25.99$5.20/ml
$33.99$3.40/ml
$69.98$0.70/ml
best of 3 providers at 100 ml
Jo Milano
2 providers
Game of Spades Wildcard Fragrance
Parfum · Unisex
$69.95$0.70/ml
best of 2 providers at 100 ml
Jo Milano
2 providers
Game of Spades Royale Fragrance
Parfum · Unisex
$69.95$0.70/ml
best of 2 providers at 100 ml
Moschino
2 providers
Toy Boy
EDP · Men
$39.95$1.33/ml
best of 2 providers at 30 ml
$55.95$1.12/ml
$69.95$0.70/ml
best of 2 providers at 100 ml







