Daily Fragrance Scout
Ralph Lauren Polo Red bottle

Ralph Lauren Polo Red

ParfumMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Ralph Lauren Polo Red is $59.49 for 75 ml at FragranceNet ($0.79/ml, read Oct 3, 2026, 21:30 UTC), the only retailer we track with it in stock.

Lowest price
$59.49

75 ml · 1 provider

Average price
$1.09/ml

per ml: 5 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.50/ml

at 150 ml

Biggest discount
-

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

Decants from 1 store: from $1.40/ml (10 ml at FragranceNet, $13.99, read Oct 3, 2026, 02:18 UTC).

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 3, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 75 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

Not enough price history for 75 ml yet. The chart appears once a price has been observed on at least two days.

Ralph Lauren Polo Red: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Ralph Lauren Polo Red?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $59.49 for the 75 ml bottle at FragranceNet (read Oct 3, 2026, 21:30 UTC). Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Ralph Lauren Polo Red cost?
Ralph Lauren Polo Red starts at $59.49 for a 75 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Ralph Lauren Polo Red?
The best value we track is $0.50/ml per millilitre at the 150 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Is it cheaper to buy a decant or a full bottle of Ralph Lauren Polo Red?
The full bottle is cheaper per millilitre: $0.50/ml for the cheapest full bottle (150 ml at FragranceNet, $74.89, read Oct 3, 2026, 21:30 UTC), against $1.40/ml for the cheapest decant (10 ml at FragranceNet, $13.99, read Oct 3, 2026, 02:18 UTC), about 2.8 times as much per ml. A decant costs less up front, which makes it the cheaper way to try the scent before committing to a bottle.
Why is Ralph Lauren Polo Red cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Ralph Lauren

Other Ralph Lauren fragrances we price across providers.

  • Ralph Lauren

    4 providers

    Polo Sport

    EDT · Men

    Bottle size for Ralph Lauren Polo Sport

    $19.95$0.27/ml

    best of 4 providers at 75 ml

    $32.89$0.33/ml

    $28.95$0.23/ml

    best of 3 providers at 125 ml

  • Ralph Lauren

    4 providers

    Polo Black

    EDT

    Bottle size for Ralph Lauren Polo Black

    $12.99$2.60/ml

    $10.49$1.31/ml

    $73.95$0.99/ml

    best of 2 providers at 75 ml

    $52.49$0.42/ml

    best of 4 providers at 125 ml

    $154.99$0.77/ml

  • Ralph Lauren

    3 providers

    Romance

    EDP · Women

    Bottle size for Ralph Lauren Romance

    $12.99$2.60/ml

    $15.39$2.20/ml

    $15.39$1.92/ml

    $66.99$2.23/ml

    $33.00$0.66/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $69.99$0.70/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $154.99$1.03/ml

  • Ralph Lauren

    3 providers

    Safari

    EDT · Men

    Bottle size for Ralph Lauren Safari

    $39.99$0.53/ml

    $49.69$0.40/ml

    best of 3 providers at 125 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Jimmy Choo

    3 providers

    Man

    EDT · Men

    Bottle size for Jimmy Choo Man

    $31.49$1.05/ml

    $44.09$0.88/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $49.69$0.50/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $106.95$0.53/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Coach

    2 providers

    Floral Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Coach Floral Perfume

    $58.95$1.97/ml

    $35.95$0.72/ml

    $44.95$0.50/ml

    best of 2 providers at 90 ml

    $113.95$0.76/ml

  • Bvlgari

    2 providers

    Au The Bleu

    EDC · Unisex

    Bottle size for Bvlgari Au The Bleu

    $39.99$0.53/ml

    $75.00$0.50/ml

    best of 2 providers at 150 ml

  • Kenneth Cole

    2 providers

    Copper Black

    EDT · Men

    Bottle size for Kenneth Cole Copper Black

    $24.99$0.50/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $74.95$0.75/ml

    best of 2 providers at 100 ml