Daily Fragrance Scout
Usher Homme bottle

Usher Homme

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 3, 2026: the cheapest full bottle of Usher Homme is $16.79 for 100 ml at FragranceNet ($0.17/ml, read Oct 3, 2026, 18:49 UTC), compared across 2 retailers.

The 100 ml ranges from $16.79 at FragranceNet to $49.99 at Fragrance Outlet, a $33.20 spread, 66% of the higher price, across 2 sellers.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 5 days of tracking is $16.79 on Oct 3; which is where it sits now.

Lowest price
$16.79

100 ml · 2 providers

Average price
$49.99

across 2 providers at 100 ml

Best value
$0.17/ml

at 100 ml

Biggest discount
−25%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 3, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$49.99$16.79
Sep 28, 20266 observationsOct 3, 2026
Lowest:
$16.79
Average now:
$33.39
Trend:
−$16.60 since Sep 28, 2026

Usher Homme: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Usher Homme?
The lowest live price we track as of Oct 3, 2026 is $16.79 for the 100 ml bottle at FragranceNet (read Oct 3, 2026, 18:49 UTC), compared across 2 retailers. Prices change through the day; the table above shows each store's price and when it was read.
How much does Usher Homme cost?
Usher Homme starts at $16.79 for a 100 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Usher Homme?
The best value we track is $0.17/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
Why is Usher Homme cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Usher

Other Usher fragrances we price across providers.

  • Usher

    2 providers

    Femme Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Usher Femme Perfume

    $14.95$0.15/ml

    best of 2 providers at 100 ml

  • Usher

    1 provider

    She

    EDP · Women

    Bottle size for Usher She

    $48.99$0.49/ml

  • Usher

    1 provider

    Femme

    EDP · Women

    Bottle size for Usher Femme

    $49.99$0.50/ml

  • Usher

    1 provider

    Ur

    EDT · Men

    Bottle size for Usher Ur

    $30.09$0.30/ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Jimmy Choo

    3 providers

    Man

    EDT · Men

    Bottle size for Jimmy Choo Man

    $31.49$1.05/ml

    $44.09$0.88/ml

    best of 3 providers at 50 ml

    $49.69$0.50/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $106.95$0.53/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Bvlgari

    2 providers

    Au The Bleu

    EDC · Unisex

    Bottle size for Bvlgari Au The Bleu

    $39.99$0.53/ml

    $75.00$0.50/ml

    best of 2 providers at 150 ml

  • Coach

    2 providers

    Floral Perfume

    EDP · Women

    Bottle size for Coach Floral Perfume

    $58.95$1.97/ml

    $35.95$0.72/ml

    $44.95$0.50/ml

    best of 2 providers at 90 ml

    $113.95$0.76/ml

  • Kenneth Cole

    2 providers

    Copper Black

    EDT · Men

    Bottle size for Kenneth Cole Copper Black

    $24.99$0.50/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $74.95$0.75/ml

    best of 2 providers at 100 ml