Daily Fragrance Scout

Swiss Arabian fragrance prices

As of Sep 30, 2026: Swiss Arabian full bottles start at $8.95, with a median $0.42/ml across 49 bottle sizes we price, compared across 7 retailers. 58 fragrances, 67 live offers in total. The deepest markdown against list price is 44%.

Best value per ml right now: Swiss Arabian Cardamom And Apple at $0.31/ml for the 100 ml. Most widely stocked: Swiss Arabian Shaghaf Vanilla Toffee, carried by 4 providers.

Figures as of Sep 30, 2026 · sold-out listings excluded

How much does Swiss Arabian perfume cost?
Swiss Arabian full bottles start at $8.95 across the 7 retailers we track (as of Sep 30, 2026). The median price is $0.42/ml over 49 bottle sizes, 0.6× the catalog-wide median of $0.65/ml: one of the cheaper houses we price. Prices are the retailers' live listings, not list price.
Where is Swiss Arabian cheapest?
FragranceNet holds the lowest live price on 23 of the 50 Swiss Arabian bottles we track (46%) (as of Sep 30, 2026). The other 54% are split across the other stores, so the cheapest seller changes bottle by bottle; each fragrance page shows every store's current price for each size.
Is Swiss Arabian a niche or designer house?
Every Swiss Arabian fragrance we price is listed under Middle Eastern & Arabian. That is a catalog classification by house and distribution, not a judgement of quality.
What is the best value Swiss Arabian bottle right now?
Swiss Arabian Cardamom And Apple at $0.31/ml for the 100 ml (as of Sep 30, 2026), the lowest price per millilitre of any Swiss Arabian full bottle with a live offer. Value here is arithmetic on the asking price and the size, nothing else.

Swiss Arabian compared

Ranked by how many providers carry each one, the prices with the most to compare against.

  • Swiss Arabian

    2 providers

    Shaghaf Amber Infusion

    EDP · Unisex

    Bottle size for Swiss Arabian Shaghaf Amber Infusion

    $35.99$0.48/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Swiss Arabian

    2 providers

    Tobacco 01

    Extrait · Men

    Bottle size for Swiss Arabian Tobacco 01

    $53.89$1.08/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Swiss Arabian

    2 providers

    Vanilla 01

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Swiss Arabian Vanilla 01

    $65.99$1.32/ml

    best of 2 providers at 50 ml

  • Swiss Arabian

    2 providers

    Shaghaf Oud Ahmar

    EDP · Unisex

    Bottle size for Swiss Arabian Shaghaf Oud Ahmar

    $52.49$0.70/ml

  • Swiss Arabian

    1 provider

    Shaghaf Oud Perfume

    EDP

    Bottle size for Swiss Arabian Shaghaf Oud Perfume

    $24.95$0.33/ml

  • Swiss Arabian

    1 provider

    Enigma of Taif

    Extrait · Unisex

    Bottle size for Swiss Arabian Enigma of Taif

    $84.99$0.85/ml

Every Swiss Arabian fragrance we price

Every Swiss Arabian fragrance we price

A1

B3

C1

E3

G1

I6

J2

K3

L2

M6

N1

O3

P1

R3

S17

T1

V2

W2

Live Swiss Arabian offers