Daily Fragrance Scout
Swiss Arabian Vanilla 01 bottle

Swiss Arabian Vanilla 01

Extrait de ParfumUnisexMiddle Eastern & Arabian

Why authentic bottles cost less here

As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Swiss Arabian Vanilla 01 is $65.99 for 50 ml at Maple Prime ($1.32/ml, read under an hour ago), compared across 2 retailers.

The 50 ml ranges from $65.99 at Maple Prime to $87.49 at FragranceNet, a $21.50 spread, 25% of the higher price, across 2 sellers.

The lowest we have recorded for the 50 ml in 50 days of tracking is $59.99 on Aug 14; it is $65.99 now.

Lowest price
$65.99

50 ml · 2 providers

Average price
$76.74

across 2 providers at 50 ml

Best value
$1.32/ml

at 50 ml

Biggest discount
−3%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 28, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 50 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$87.49$59.99
Aug 11, 202648 observationsSep 30, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$59.99
Average now:
$76.74
Trend:
−$10.75 since Aug 11, 2026

Swiss Arabian Vanilla 01: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Swiss Arabian Vanilla 01?
The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $65.99 for the 50 ml bottle at Maple Prime (read under an hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
Is $65.99 a good price for Swiss Arabian Vanilla 01?
About what this listing has cost across the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Maple Prime is asking more or less than it usually does for this bottle.
How much does Swiss Arabian Vanilla 01 cost?
Swiss Arabian Vanilla 01 starts at $65.99 for a 50 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Swiss Arabian Vanilla 01?
The best value we track is $1.32/ml per millilitre at the 50 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Swiss Arabian Vanilla 01?
The lowest price we have recorded for the 50 ml size is $59.99, tracking since Aug 11, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Swiss Arabian Vanilla 01 cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Swiss Arabian

Other Swiss Arabian fragrances we price across providers.

  • Swiss Arabian

    2 providers

    Shaghaf Amber Infusion

    EDP · Unisex

    Bottle size for Swiss Arabian Shaghaf Amber Infusion

    $35.99$0.48/ml

    best of 2 providers at 75 ml

  • Swiss Arabian

    2 providers

    Tobacco 01

    Extrait · Men

    Bottle size for Swiss Arabian Tobacco 01

    $53.89$1.08/ml

    best of 2 providers at 50 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre, within middle eastern & arabian.