Daily Fragrance Scout
Kenneth Cole Vintage Black bottle

Kenneth Cole Vintage Black

Eau de ToiletteMen

Why authentic bottles cost less here

As of Oct 1, 2026: the cheapest full bottle of Kenneth Cole Vintage Black is $39.99 for 50 ml at Fragrance Outlet ($0.80/ml, read 1 hour ago), compared across 2 retailers.

The 100 ml ranges from $74.95 at Perfumania to $74.99 at Fragrance Outlet, a $0.04 spread, 0% of the higher price, across 2 sellers.

Per millilitre the 100 ml works out at $0.75/ml against $0.80/ml for the 50 ml, so the 100 ml is the better value at today's prices.

The lowest we have recorded for the 100 ml in 55 days of tracking is $74.95 on Aug 7; which is where it sits now.

Lowest price
$39.99

50 ml · 2 providers

Average price
$0.78/ml

per ml: 2 sizes cannot share a dollar average

Best value
$0.75/ml

at 100 ml

Biggest discount
−29%

full bottle, off list price

Prices by size and provider

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.

We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Oct 1, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.

Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.

One email a week. One-click unsubscribe. We never sell the address.

Price dynamics: 100 ml

Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.

$74.97$74.95
Aug 7, 202653 observationsOct 1, 2026

3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.

Lowest:
$74.95
Average now:
$74.97
Trend:
+$0.02 since Aug 7, 2026

Kenneth Cole Vintage Black: questions and answers

Where is the cheapest place to buy Kenneth Cole Vintage Black?
The lowest live price we track as of Oct 1, 2026 is $39.99 for the 50 ml bottle at Fragrance Outlet (read 1 hour ago), compared across 2 retailers. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
How much does Kenneth Cole Vintage Black cost?
Kenneth Cole Vintage Black starts at $39.99 for a 50 ml bottle across the 2 sellers we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
What is the price per millilitre of Kenneth Cole Vintage Black?
The best value we track is $0.75/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
What is the lowest recorded price for Kenneth Cole Vintage Black?
The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $74.95, tracking since Aug 7, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
Why is Kenneth Cole Vintage Black cheaper here than in stores?
The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.

More from Kenneth Cole

Other Kenneth Cole fragrances we price across providers.

  • Kenneth Cole

    3 providers

    Signature

    EDT · Men

    Bottle size for Kenneth Cole Signature

    $24.99$0.50/ml

    $36.39$0.36/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Kenneth Cole

    3 providers

    Black

    EDT · Men

    Bottle size for Kenneth Cole Black

    $44.95$0.90/ml

    best of 2 providers at 50 ml

    $31.49$0.31/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Kenneth Cole

    3 providers

    Mankind Ultimate

    EDT · Men

    Bottle size for Kenneth Cole Mankind Ultimate

    $29.39$0.29/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $74.99$0.37/ml

  • Kenneth Cole

    3 providers

    Mankind

    EDT · Men

    Bottle size for Kenneth Cole Mankind

    $30.09$0.30/ml

    best of 3 providers at 100 ml

Compares at a similar price

Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.

  • Cartier

    4 providers

    Declaration

    EDT · Men

    Bottle size for Cartier Declaration

    $28.95$2.90/ml

    $64.39$1.43/ml

    $74.99$1.50/ml

    $74.95$0.75/ml

    best of 3 providers at 100 ml

    $118.99$0.79/ml

  • Montale

    3 providers

    Oud Fool Roses

    EDP · Unisex

    Bottle size for Montale Oud Fool Roses

    $74.95$0.75/ml

    best of 3 providers at 100 ml

  • Yves Saint Laurent

    3 providers

    L'homme

    EDT · Men

    Bottle size for Yves Saint Laurent L'homme

    $3.99$3.99/ml

    $14.99$3.00/ml

    $24.99$2.50/ml

    $99.99$1.67/ml

    $74.99$0.75/ml

    best of 2 providers at 100 ml

    $149.95$0.75/ml

    best of 2 providers at 200 ml

  • Michel Germain

    2 providers

    Tattoo

    EDT · Men

    Bottle size for Michel Germain Tattoo

    $74.95$0.75/ml

    best of 2 providers at 100 ml