
Montblanc Explorer Extreme
Lowest live price · 100 ml ·
Affiliate link. We may earn a commission
As of Sep 30, 2026: the cheapest full bottle of Montblanc Explorer Extreme is $90.99 for 100 ml at Maple Prime ($0.91/ml, read 2 hours ago), the only retailer we track with it in stock.
100 ml · 1 provider
per ml: 2 sizes cannot share a dollar average
at 100 ml
full bottle, off list price
Prices by size and provider
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed (each cell shows when) and the merchant's checkout price governs.
1 ml
5 mlbest $2.80/ml
60 ml
100 mlbest $0.91/ml
| Size | eCosmetics | Maple Prime | Average |
|---|---|---|---|
| 1 ml | not carried | sold out | - |
| 5 mlbest $2.80/ml | sold out | $13.99besttracked lowread Sep 30, 2026, 19:03 UTC | $13.99across 1 provider |
| 60 ml | not carried | sold out | - |
| 100 mlbest $0.91/ml | not carried | $90.99best−38%tracked lowread Sep 30, 2026, 19:03 UTC | $90.99across 1 provider |
We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Prices are the last ones we observed; the merchant's checkout price governs. Updated Sep 27, 2026. Not sure about a seller you have not heard of? How discounters get these prices.
Not buying today? We keep recording this price. Get the weekly list of what has actually fallen: no alerts, no daily mail.
Price dynamics: 100 ml
Lowest and average price across every provider carrying this size, on the days we recorded one. Each tick is an observation, not a guarantee we looked every day; this is the history we observed, and it may not include every price a merchant offered.
3 days in this window had no observation and are drawn as gaps, not guessed.
- Lowest:
- $90.99
- Average now:
- $90.99
- Trend:
- −$1.00 since Aug 13, 2026
Montblanc Explorer Extreme: questions and answers
- Where is the cheapest place to buy Montblanc Explorer Extreme?
- The lowest live price we track as of Sep 30, 2026 is $90.99 for the 100 ml bottle at Maple Prime (read 2 hours ago), compared across 1 retailer. Prices change through the day, so the table above always shows the current low.
- Is $90.99 a good price for Montblanc Explorer Extreme?
- The lowest price we have recorded for this listing in the 27 days we have tracked it. That is measured against this seller's own recorded prices, not against other stores, so it says whether Maple Prime is asking more or less than it usually does for this bottle.
- How much does Montblanc Explorer Extreme cost?
- Montblanc Explorer Extreme starts at $90.99 for a 100 ml bottle across the 1 seller we track. A larger bottle costs more up front but usually less per millilitre, so the best value depends on the size you want.
- What is the price per millilitre of Montblanc Explorer Extreme?
- The best value we track is $0.91/ml per millilitre at the 100 ml size. We normalize every bottle to price per millilitre so sizes can be compared directly rather than by sticker price.
- What is the lowest recorded price for Montblanc Explorer Extreme?
- The lowest price we have recorded for the 100 ml size is $89.99, tracking since Aug 13, 2026. That is a bounded record over our own observation window, not an all-time low; the price history chart on this page shows the observations behind it.
- Why is Montblanc Explorer Extreme cheaper here than in stores?
- The prices come from established discounters sourcing through overstock, closeouts and parallel imports, which is how a bottle can list below the department-store price. We compare retailer data and do not authenticate individual bottles; our authenticity page explains how sellers are vetted and what parallel import means for warranty and packaging.
More from Montblanc
Other Montblanc fragrances we price across providers.
Compares at a similar price
Fragrances from other houses closest to this one on price per millilitre.
Mont Blanc
4 providers
Explorer Extreme
Parfum · Men
$3.99$3.99/ml
$12.99$2.60/ml
best of 2 providers at 5 ml
$18.89$2.36/ml
$21.99$2.20/ml
$77.69$1.29/ml
best of 2 providers at 60 ml
$90.99$0.91/ml
best of 3 providers at 100 ml
Mancera
4 providers
Ombre Tonka
EDP · Unisex
$135.00$2.25/ml
best of 2 providers at 60 ml
$107.09$0.91/ml
best of 2 providers at 118 ml
$200.00$1.67/ml
Bvlgari
3 providers
Man In Black
EDP · Men
$15.39$3.08/ml
$34.29$2.29/ml
$69.95$1.17/ml
best of 3 providers at 60 ml
$94.49$0.94/ml
best of 3 providers at 100 ml
$135.79$0.91/ml
Christian Dior
3 providers
Dior Homme
EDC · Men
$17.49$2.19/ml
$119.69$1.60/ml
$117.95$0.94/ml
best of 3 providers at 125 ml
$181.99$0.91/ml






