Daily Fragrance Scout

Compare all prices for Cr7 Play It Cool →

Cr7 Play It Cool Cologne - 3.4  oz.

Cr7 Play It Cool Cologne - 3.4 oz.

$31.99

Size
100 ml($0.32/ml)
Concentration
Eau de Toilette
Packaging
New in box
For
Men
Availability
In stock
Price last checked
2 hours ago
Get this deal at Fragrance Outlet ↗

Opens the merchant's site in a new tab. We may earn a commission when you buy through links on this site. It never changes your price or how we rank offers. Learn more. Price and availability may have changed since our last check; the merchant's checkout price governs. New to discounters? Why authentic fragrances cost less here.

0

About this deal

Where the original Cr7 leans considerably more intense, Cristiano Ronaldo's Cr7 Play It Cool Cologne takes that same confidence and relaxes it noticeably. Mandarin orange, pear, and bergamot bring a crisp, juicy top note. Sea notes, lavender, and cardamom build a fresh, aromatic centre that stays relaxed rather than urgent throughout. Tonka bean, amberwood, and musk draw the base into warm, grounded depth. Sea notes and cardamom run through the centre, keeping things feeling relaxed rather than urgent, a deliberate contrast to the original Cr7's more intense, competitive energy. This edition earns its name honestly, playing it cool rather than chasing any dramatic statement. Cool, easy and quietly self-assured throughout. Best kept for daily wear for any season, Cr7 Play It Cool Cologne from Cristiano Ronaldo earns its place there as an aromatic aquatic Eau de Toilette. There's real staying power behind Cr7 Play It Cool Cologne.

Terms & restrictions

Imported from the Fragrance Outlet Commission Junction product feed. Fragrance Outlet's checkout price governs.

Related deals

  • Insurrection Wild Cologne

    90 ml · EDT

    $39.99$90.00$0.44/ml

    at Fragrance Outlet

  • Be Seduced Girl Perfume

    100 ml · EDP

    $39.99$90.00$0.40/ml

    at Fragrance Outlet

  • Exclusive Selection Laurin

    100 ml · EDP

    $20.00$78.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Hamidi Insignia Sable Fragrance

    110 ml

    $26.99$65.00$0.25/ml

    at Fragrance Outlet

  • Paris Hilton Just Me 1

    50 ml · EDT

    $15.00$39.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Cuba Grey

    100 ml · EDT

    $19.99$42.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet

  • Flaunt Pour Femme Perfume

    100 ml · EDP

    $29.99$80.00$0.30/ml

    at Fragrance Outlet

  • Milton-Lloyd President

    55 ml · EDT

    $10.95$32.00$0.20/ml

    at Fragrance Outlet